Stavební spoření státní rozpočet nezatěžuje, tvrdí studie

Stát není nijak zatížený stavebním spořením, naopak na něm vydělává. To alespoň vyplývá ze Studie efektů stavebního spoření pro ekonomiku a společnost, kterou dnes představil hlavní ekonom společnosti Next Finance Vladimír Pikora.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bydlení | Foto: Tomáš Adamec

Zajímavé je, že studie, která se ke stavebnímu spoření staví ryze pozitivně, přichází ve chvíli, kdy se vládní koalice snaží přijmout nejrůznější omezení, jako například snížení státní podpory.

Přehrát

00:00 / 00:00

O studii o stavebním spoření se zajímala redaktorka Barbora Kreuzerová.

Vladimír Pikora prohlásil, že není nutné stavební spoření nějak omezovat proto, aby byl snížen deficit státního rozpočtu. Podle něj kvůli tomu veřejný dluh neroste. Naopak stavební spoření prý rozpočet zatěžuje méně a méně. Podle studie na něm stát dokonce v posledních dvou letech začal vydělávat. Jedna investovaná miliarda mu do státního rozpočtu má přinést jednu miliardu a sto milionů k tomu.

„Jedna koruna státem investovaná do stavebního spoření se multiplikuje až na pětinásobný úvěr, takže do ekonomiky najednou nateče daleko větší množství peněz, než na začátku. To je velmi klíčové k tomu, abychom si uvědomili, že v celé ekonomice působí multiplikační efekty,“ vysvětlil Vladimír Pikora.

V horizontu dvou až tří let se podle něj peníze opět vrací do státního rozpočtu a to ve vyšší míře, než kolik stát na začátku do stavebního spoření investoval.

Stabilizace ekonomiky

Stavební spoření tak s sebou přináší také celkovou stabilizaci ekonomiky. V první řadě stavební spořitelny mají diverzifikované portfolio klientů. Ti mají malé úvěry a banky potom mají velký manévrovací prostor. Naopak banky s malým počtem vysokých úvěrů jsou v případě jejich nesplácení rychle nestabilní.

I proto podle Pikory stavební spořitelny dobře fungovaly i v době krize a dařilo se jim právě uklidňovat tu situaci na bankovním trhu. „Stavební spoření stabilizuje ekonomiku v tom smyslu, že domácnosti jsou motivovány spořit. A úspory domácností dávají potenciál k tomu, aby ekonomika mohla do budoucna růst. Ve chvíli, kdy ekonomika trpí, tak domácnosti jsou tou poslední záchranou, která může nastartovat ekonomiku k růstu,“ popsal Pikora.

V rámci schvalování rozpočtových omezení, které se dotknou právě stavebního spoření je často zmiňován problém retroaktivity. Opoziční sociální demokracie chce dokonce případný zásah vlády napadnout u ústavního soudu. I k tomu se studie vyjadřuje.

Ohrožení principu právní jistoty

Vladimír Pikora ve studii zmiňuje ohrožení principu právní jistoty, tedy, že právo musí být průhledné a lehce předvídatelné. Navíc si podle Pikory opozice zahrává s institutem obcházení zákona. Tím je myšleno to, že občan si nemůže být jistý, co bude zdaněno příště.

Stavební spořitelny už začaly nabízet různé produkty, které mají lidem nahradit ušlé peníze. To se u každé spořitelny ale liší. Obecně se nedoporučuje stavební spoření rušit, protože i přesto, že by ke změnám došlo, tak stále bude stavební spoření výhodné.

Obecnou radou by teď asi mohlo být vyčkávání. Počkat, jak dopadne návrh na hlasování v legislativní nouzi a jak se k tomu postaví ústavní soud. „Já osobně bych nic nedělal. Nebyl bych překvapený, kdyby Ústavní soud všechno změnil v to, že se nic měnit nebude. A i kdyby bylo stavební spoření změněno, tak jak se navrhuje, tak ten produkt stále není špatný, ten produkt je stále zajímavý,“ uzavřel Pikora.

Ondřej Černý, Barbora Kreuzerová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme