Stavebnictví dál klesá, propad se ale zpomalil

České stavebnictví zpomalilo v listopadu svůj propad na 2,3 procenta. Vyplývá to z dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu. V říjnu byl pokles stavebnictví na úrovni osmi procent. Stavebnictví se ale stále nepodařilo obrátit setrvalý pokles do nárůstu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kontejner na odvoz suti | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

Podle prezidenta Svazu průmyslu ve stavebnictví Václava Matyáše stojí za poklesem propadu částečně očekávaný růst DPH a tím zvýšená stavební aktivita.
Žádný důvod k optimismu ale nevidí.

„Potvrdil se pokračující pokles prakticky ve všech odvětvích oboru přesto, že klimatické podmínky byly v listopadu nesrovnatelně lepší než o rok dříve,“ řekl Matyáš. Situace je podle něj doslova tristní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Svazu průmyslu ve stavebnictví Václav Matyáš na Rádiu Česko

„Škrty v rozpočtu státního fondu dopravní infrastruktury a v rozpočtu státního fondu rozvoje bydlení znamenají další pokles v objednávkách, zejména u veřejných zakázek.“

Nejhůř na tom bude podle Matyáše dopravní infrastruktura, kde došlo k třiceti procentnímu meziročnímu propadu.

„Situace není dobrá hlavně v investorské přípravě staveb jak u investorů, tak i u projektantů. Máme důvodné obavy, že kvůli tomu může dojít k vážným problémům v čerpání evropských peněz,“ varoval prezident Svazu průmyslu ve stavebnictví.

Vývoj stavební výroby (listopad 2010 - listopad 2011)

Igor Maňour, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme