Stavebnictví zaznamenalo v únoru největší propad od roku 2016. Produkce klesala i celý minulý rok

Produkce ve stavebnictví v Česku v únoru meziročně klesla o 11 procent. Jedná se o nejvýraznější meziroční propad od července 2016. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. V lednu činil meziroční pokles produkce stavebnictví po revizi 7,7 procenta. Pokles statistici zaznamenali kvůli pandemii koronaviru a omezením i ve většině měsíců loňského roku, produkce stavebnictví rostla v roce 2020 pouze v lednu až březnu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výrazně v únoru kleslo pozemní stavitelství, úřady také vydaly méně stavebních povolení (ilustrační foto) | Foto: SatyaPrem | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Za únorovým poklesem stavebnictví stál propad produkce v pozemním stavitelství, která se ve srovnání se stejným měsícem minulého roku snížila o 13,8 procenta. Produkce inženýrského stavitelství, které zahrnuje třeba stavby silnic a železnic, naopak mírně meziročně vzrostla, a to o 0,8 procenta.

Analytik trhu práce: Zavření okresů komplikovalo nábory do práce. Kompenzovat se to bude v dubnu

Číst článek

„Inženýrské stavby byly na úrovni loňského února, což je vzhledem k vysoké srovnávací základně a výrazně mrazivějšímu počasí velmi dobrý výkon,“ sdělil ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky na Českém statistickém úřadu Radek Matějka.

Únorový propad produkce byl stejný po očištění o kalendářní vlivy i bez očištění. Při očištění byl zaznamenán podobně vysoký pokles produkce ve stavebnictví také loni v prosinci, kdy činil 11,4 procenta. Bez očištění činil prosincový pokles 9,1 procenta.

Stavební úřady letos v únoru vydaly 6144 stavebních povolení, což je oproti loňskému únoru o 3,3 procenta méně. Orientační hodnota staveb, které získaly povolení, ale meziročně stoupla o 30 procent na 33 miliard korun. Podle statistického úřadu je za nárůstem hodnoty především povolení několika větších dopravních staveb. „Bez ohledu na miliardové stavby by ale orientační hodnota rostla o téměř pět procent,“ doplnila vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby úřadu Petra Cuřínová.

Stavba bytů

Značně v únoru meziročně klesl počet zahájených staveb bytů, a to o 8,9 procenta na 2941 bytů. Nejvýraznější byl pokles staveb bytů v rodinných domech, který činil 28,5 procenta. U staveb bytů v bytových domech byl zaznamenán pokles jen o 0,9 procenta.

Oproti loňsku se v únoru snížil také počet dokončených bytů, a to o 15,6 procenta na 2570 bytů. U dokončování bytů byl pokles výraznější v kategorii bytových domů, kdy počet dokončených bytů klesl téměř o polovinu. Důvodem tak výrazného propadu byla podle Českého statistického úřadu vysoká srovnávací základna z února 2020. V rodinných domech naopak počet dokončených bytů letos v únoru meziročně stoupl o 4,8 procenta.

Únor přinesl podle statistiků rovněž pokles průměrného evidenčního počtu zaměstnanců ve stavebnictví ve srovnání s loňskem o 1,8 procenta. Průměrná hrubá měsíční mzda těchto zaměstnanců ale meziročně vzrostla o 3,5 procenta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme