Stávka v Lufthanse skončila, piloti ale hrozí další. Požadují zvýšit plat o 22 procent

Německá letecká společnost Lufthansa v neděli musela z organizačních důvodů zrušit 35 plánovaných letů, třebaže nakonec čtyřdenní stávka pilotů nespokojených s výší platů již nepokračuje. Informovala o tom agentura Reuters. Vedení společnosti zároveň vyzvalo odboráře k novému jednání o jejich požadavcích. Omezení se podle letištních informací netýkají dnešních patnácti spojů Lufthansy mezi Prahou a Frankfurtem či Mnichovem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stroje letecké společnosti Lufthansa nevzlétnou

Stroje letecké společnosti Lufthansa nevzlétnou | Zdroj: Reuters

Odborová organizace Vereinigung Cockpit (VC) požadující nárůst platů pilotů o 22 procent naposledy v pátek odmítla nabídku aerolinek, které připouštějí zvýšení v řádu jednotek procent. "Musíme dostat nabídku, o které se dá jednat. Jinak jsou možné další stávky," varoval v sobotu před novináři Jörg Handwerg z vedení odborů.

"Musíme spolu hovořit. Pevně doufám, že (VC) nakonec změní svůj nekompromisní postoj, který nelze vynucovat stávkou," reagovala v listu Bild am Sonntag Bettina Volkensová z představenstva Lufthansy.

Lufthansa zruší v pátek dalších 830 letů. Stávka pilotů se dotkne i spojení s Prahou

Číst článek

Podle odborářů by případné další stávky byly oznámeny se 24hodinovým předstihem.

"Vlna stávek organizovaných VC již zasáhla statisíce cestujících. Je to naprosto nevhodné, neboť požadavek zvýšení platů o více než 20 procent je bezprecedentní nejen v rámci společnosti Lufthansa, ale ve všech odvětvích," prohlásila Volkensová.

Čtyřdenní stávka

Piloti Lufthansy přerušili práci ve středu a protest postupně prodlužovali až do soboty. Společnost musela zrušit na 2800 letů, což se dotklo zhruba 350.000 cestujícíh. Denní ztráty firmy se odhadují na deset milionů eur (asi 270 milionů korun).

Stávka byla v dlouhodobém sporu o výši platů již čtrnáctou za posledních dva a půl roku. Příští středu hodlají piloti uspořádat protestní akci na letišti ve Frankfurtu, které je největším v Německu.

Požadavky pilotů přijímala v minulosti velká část německé veřejnosti s nelibostí, mimo jiné kvůli dosavadní výši jejich příjmů. Nástupní plat pilotů u Lufthansy činí i s příplatky 73.000 eur ročně (téměř dva miliony Kč) a piloti na vrcholu kariéry vydělávají s příplatky až 255.000 eur ročně (6,8 milionu Kč). Průměrný roční plat se v Německu pohybuje kolem 32.650 eur (883.000 Kč).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme