Stávková pohotovost v závodu Siemens v Zábřehu nadále trvá

Odboráři zábřežského podniku Siemens jsou nadále ve stávkové pohotovosti. Odbory ji vyhlásily v závěru minulého týdne kvůli dlouhodobé nejistotě, propouštění a neschopnosti firmy komunikovat se zástupci zaměstnanců. K poslednímu září opustí závod téměř tři desítky zaměstnanců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tiskový mluvčí firmy Siemens Petr Sedláček | Foto: Marián Vojtek

Obě strany dnes usedly ke společnému stolu, aby se domluvily na dalším fungování podniku, i na tom, jak firma odškodní propuštěné zaměstnance. Vedení podniku přišlo podle tiskového mluvčího Petra Sedláčka s novým návrhem.

"My jsme nabídli odcházejícím zaměstnancům odstupné ve výši šesti měsíčních platů. Zároveň jsme je informovali o tom, že jednáme s konkrétním zájemcem o koupi části výrobního závodu s tím, že ti zaměstnanci, kteří by přešli k novému majiteli, by dostali 15 tisíc korun jako mimořádnou prémii. Je to způsob, jak zachovat oněch 30 míst v Zábřehu," uvedl Sedláček. Dosud Siemens dával propuštěným nad rámec zákonného odstupného prémii 20 tisíc korun, zato jen tříměsíční odstupné.

Odboráři k návrhům zatím mlčí

Odbory jsou ale opatrné. K návrhu se podle svého předsedy Zdeňka Voráče vyjádří až zítra. "Já se k postoji odborů zatím nechci vyjadřovat, protože jednání není uzavřeno. Pokračuje i zítra. Zvažují se všechny možné alternativy a nabídky," řekl Voráč.

Podle odborů dostaly od ledna výpověď zhruba dvě třetiny z původních 96 zaměstnanců továrny.

Podle Sedláčka propouštění souvisí s tím, že zábřežskému závodu výrazně klesl objem zakázek v důsledku světové finanční krize. Továrna patří do divize Siemens nízkonapěťová a spínací technika. V závodě se vyrábí elektrorozvaděče či rozvaděčové skříně.

Siemens patří mezi největší světové elektrotechnické a elektronické koncerny; v nejméně 190 zemích zaměstnává na 400 tisíc lidí. V tuzemsku patří k největším zaměstnavatelům - v českých firmách skupiny pracuje 12 500 lidí, zhruba čtvrtina z nich na severu Moravy. Vedení koncernu Siemens ale začátkem července oznámilo při jednání s odbory, že uzavře výrobu ve firmě Kolejová vozidla v Praze-Zličíně a propustí všech tisíc zaměstnanců.

Zdeňka Jílková, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme