Stavy prasat v Česku se letos sníží zhruba o deset procent

Levné dovozy vepřového masa a nízká podpora zemědělců od vlády jsou podle Agrární komory důvodem, proč se v Česku budou rušit některé chovy. Likvidaci zatím ohlásilo šest společností a další o tom uvažují. Podle chovatelů se stavy prasat letos sníží zhruba o deset procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prase domácí

Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Veleby je spotřeba vepřového masa v Česku pořád stejná - kolem 40 kilogramů na obyvatele. „Co se týká živočišných výrobků, je vepřové maso základem našeho jídelníčku,“ řekl na Rádiu Česko.

Přesto podle něj nyní narůstá počet farmářů a chovatelů prasat, kteří se rozhodli k likvidaci chovů. Upřesnil, že podle odhadů Agrární komory se v současné době likviduje kolem 12 až 15 tisíc prasnic z celkového počtu asi 110.000 prasnic v Česku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci kolem vepřového masa v ČR jsme na Rádiu Česko mluvili s prezidentem Agrární komory České republiky Janem Velebou.

Hlavním důvodem je podle Veleby nedávná dioxinová aféra v Německu, kde výrazně poklesl zájem o vepřové maso a proto se vyváží do zahraničí.

„Takže se k nám vozí maso z Německa v daleko větší míře, než to bylo dosud. A to často za dumpingové ceny. To způsobilo velký tlak na snížení farmářské ceny, která se v Česku dostala až ke 20 korunám pro chovatele za kilogram živého prasete,“ přiblížil.

Agrární komora podle Veleby ministerstvu zemědělství navrhla, aby stát chovatelům prasat pomohl tím, že jim do žní zapůjčí obilí ze státních hmotných rezerv. Po sklizni by farmáři obilí vrátili.

„Chovatelé by tak ušetřili enormní peníze za velmi drahé obilí – ceny krmného obilí stouply od loňských žní o 100 procent. To by jim umožnilo překlenout tíživou situaci,“ uvedl.

Podle Veleby by měl také stát z národních dotací nastartovat pomoc farmářům formou ozdravovacích programů, které by zvýšily jejich konkurenceschopnost.

Martin Křížek, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme