Štěpení EU ohrožuje evropskou ekonomiku, míní analytik

Lídři zemí Evropské unie se na dvoudenní schůzce v Bruselu nedohodli na společném postupu k záchraně eura a jednota Evropské unie je tak v ohrožení. Sedmadvacítka se při snaze o záchranu společné měny aspoň pro tuto chvíli fakticky rozdělila.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Summit v Bruselu. Tiskové centrum EK

Summit v Bruselu. Tiskové centrum EK | Foto: Evropská komise

K nové smlouvě o přísných trestech pro budoucí dluhové hříšníky se přidaly jen země eurozóny. Britové ji úplně odmítli, ostatní včetně nás zaujaly vyčkávací taktiku. Vlády musejí přistoupení k dohodě konzultovat se svými parlamenty.

Analytik České spořitelny Jan Jedlička očekával od summitu větší důraz na řešení akutní situace: „Velice kvituji, že se summit rozhodl ke zpřísnění paktu stability a růstu, který zavádí automatické sankce. Je mi sympatický návrh zavedení do ústav členských států jakési dluhové pojistky. Ale tato opatření zaberou v horizontu jednoho, dvou let a eurozóna se nachází v dluhové krizi právě teď.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Analytik České spořitelny Jan Jedlička hodnotí ve Světě o osmé přínos summitu EU k momentální situaci

Navzdory výsledku summitu reagovaly finanční trhy překvapivě pozitivně. „Analytici teď začnou závěry summitu více studovat a zejména prohlášení Evropské centrální banky, že nějaké masivní skupování dluhopisů problémových zemí nechystá. Poté, myslím, přijde vystřízlivění a příští týden se bude obchodování pohybovat negativním směrem. To samé o ratingových agenturách,“ varuje Jedlička.

V závěrech summitu ovšem není rozhodnutí o vzniku fiskální politiky nebo společného ministra financí. Podle Jedličky může být funkce evropského ministra financí vytvořena třeba až ve výhledu několika desetiletí. Evropská unie má nyní jiné starosti.

Zcela mimo tedy zůstává Velká Británie a o případném zapojení se nečlenové eurozóny postupně rozhodnou. Mluví se o rozdělení unie, v čemž Jedlička vidí velké nebezpečí:

„Britská ekonomika je třetí největší v Evropě, je to finanční centrum EU. Kdyby se tady prosazovaly odstředivé tendence a kdyby se členství Velké Británie v Evropské unii dostávalo na jakousi druhou kolej, vidím to jako nebezpečí pro soudržnost Evropy. Začali by se objevovat pochybovači, kteří by zpochybňovali jednotný místní trh a volný pohyb osob, kapitálu a zboží.“

Pro Českou republiku je podle Jedličky dobré, aby byla v hlavním proudu evropské integrace. Vzhledem k poloze mezi Německem a Ruskem by Česko nemělo být jen nějakým mostem nebo třecí plochou, ale naopak pevným jádrem Evropy. „V tom případě si myslím, že bychom se měli k té smlouvě připojit,“ dodává.

Rádio Česko, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme