Sto miliard eur pro Španělsko zajistilo optimismus na trhu jen na několik hodin

Plán na pomoc španělských bank je správným krokem a výsledkem bude větší fiskální jednota, myslí si Evropská komise a skupina států G7. Opak tvrdí agentura Fitch, která snížila rating dvou španělských bank na stupeň BBB, a navázala tak na své snížení ratingu celé země z minulého týdne. Podle ekonoma Saxo Bank zajistila slíbená pomoc ve výši 100 miliard eur stabilizaci jen na den. Navíc hrozí, že snadno získané peníze navnadí další státy k podobnému nezodpovědnému jednání jako ve Španělsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dohodnutá pomoc Španělsku uklidnila trhy jen na chvíli, brzy se opět propadly | Foto: Reuters

Španělské banky jsou zatíženy například nedobytnými úvěry do nemovitostí, které vznikly při realitním boomu. Nyní se čeká na výsledky auditu v tamním bankovním sektoru. Zatím se tedy nedá říci, jak velká pomoc bude muset do země přijít.

Přehrát

00:00 / 00:00

Důsledky pomoci španělským bankám objasnil na Rádiu Česko analytik Saxo bank Radim Dohnal

Podle analytika Saxo bank Radima Dohnala byly španělské banky posledních deset let hodně neopatrné a půjčovaly jako ústavy v USA. Půjčky, kde lze očekávat problémy se splácením, odhaduje na minimálně desítky miliard eur.

„Je to rámcově dobrá zpráva, že se taková věc řeší a na něčem se byli schopni dohodnout. Je na tom ale trochu smutné, že se tady dva týdny zpátky říkalo, že pomoc není potřeba a zvládneme to bez ní, a pak se najednou musí urychleně o víkendu při otevření asijských trhů něco domluvit. Je vidět, že to je trochu ušito horkou jehlou,“ míní analytik.

EU je navzdory kritice spokojena

Eurokomisař pro vnitřní trh Michel Barnier řekl, že plán pro Španěly ukazuje, že se mezi Evropany vrací důvěra a že je dobře, že takto pokračuje fiskální integrace v Evropě. Naopak se objevují i hlasy, že Evropská unie opakuje pořád ty samé chyby.

„Že eurokomisař pro vnitřní trh říká, že je všechno v pořádku, mě nepřekvapuje. On i premiér a ministr financí Maďarska říká, že je na tom země úplně perfektně a že žádná krize nehrozí,“ pochybuje o výrocích Dohnal.

Španělé proti finanční pomoci z EU minulý týden demonstrovali | Foto: ČTK/AP

Výnosy španělských státních dluhopisů se kvůli potížím bank minulý týden přiblížily kritické hranici sedmi procent.

Podle analytika může plán na pomoc zvýšit důvěru investorů jen krátkodobě. Na včerejším vývoji prý bylo jasně vidět, jak rychle optimismus vyprchá.

„Indexy americké, evropské, španělské i portugalské ráno velmi silně pozitivně otevřely a do konce dne veškeré své zisky ztratily. Podobně euro-dolar. Pokud jde o dluhopisy, tam nebyl včera žádný pozitivní pokrok a nadále se výnosy dluhopisů ve Španělsku zvyšují – je čím dál dražší je splácet nebo udržovat španělský dluh,“ vysvětluje Radim Dohnal.

Řecko se zlobí

Řecko mezitím oznámilo, že pokud bude schválen plán pomoci pro španělské banky, bude chtít projednat své podmínky mezinárodní pomoci a tlačit na jejich zmírnění. To může situaci znovu vyostřit.

„Určitě je špatně, že se tu dva roky EU přetahuje s Řeckem a chce se po něm reformy, byť se jich moc neudělalo, a tady se přes noc přes víkend udělá řádově stejná pomoc Španělsku. Ukázalo to jasný morální hazard a mnoho ostatních států si může říkat – my taky počkáme, zatlačíme je do kouta a potom také zkusíme z nich o víkendu nějaké peníze dostat,“ varuje ekonom.

Řecko chce po vzoru Španělska vyjednat s EU nové podmínky záchranného programu

Číst článek

Upozorňuje, že pozitivní reakce trhu byla jen krátkodobá. Indexy sice posilovaly o dvě až šest procent, posílilo i euro a španělské banky, všichni ale do konce dne své zisky ztratily a některé dokonce spadly do minusu.

„Optimismus moc dlouho nevydržel. Museli bychom dávat 100 miliard eur každý den, abychom situaci udrželi ve stávajícím stavu,“ míní analytik Saxo bank Radim Dohnal.

Barbora Kreuzerová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme