Stovky domácností v Říčanech u Prahy dražily cenu energií. Ušetří až 30 procent

Pět stovek domácností v Říčanech u Prahy bude v následujících dvou letech platit za elektřinu a plyn zřejmě nejmíň v celé zemi. Lidé se tu zapojili do historicky první elektronické aukce energií pro domácnosti. A celkově ušetřili miliony.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stane se břidlicový plyn součástí energetického mixu? | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Zjistil jsem, že mám ty nejdražší dodavatele, a tohle přišlo jak na zavolanou,“ říká Vojtěch Moravec. „Věděl jsem, že nemůžu nic ztratit, že na tom vždycky vydělám,“ dodal.

„My jsme soutěžili energie – tedy elektrickou energii a plyn v celkovém objemu 27 milionů korun. Podařilo se ušetřit necelých sedm milionů korun,“ říká starosta Vladimír Kořen.

Třináctitisícové město Říčany u Prahy má za sebou podle starosty úspěšnou aukci. V příštích dvou letech lidé uspoří za plyn téměř třicet procent, za elektřinu necelých sedmnáct.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Říčanech natáčel redaktor Petr Sehnoutka.

Jde ale jen o cenu za samotnou energii, platby za distribuci zůstávají stejné. Celkově tak účty budou sice nižší, ale ne o tolik.

„Asi těžko se v současné chvíli najde firma, která bude nabízet ceny ještě nižší, než jsme v této aukci docílili,“ domnívá se Kořen.

Velká skupina lidí čekala, jak první kolo dopadne. „Byli zvědaví. Jestli to dopadne všechno do závěrečné tečky v tom ideálním tvaru, tak určitě uspořádáme druhé kolo,“ předpokládá starosta.

Levnější energie lze vysoutěžit v e-aukci, využívají to firmy, obce i domácnosti

Číst článek

Do aukce se zapojilo devět dodavatelů energií. Dominantní firmy v regionu - tedy ČEZ a RWE ale zájem neměly.

Výhody říčanských domácností chtějí využívat i stovky lidí po celé zemi. V následujících měsících se tak energie budou dražit například v Krnově, Šenově, Bílovci nebo v Praze 6, kde žije přes čtyřicet tisíc domácností.

Petr Sehnoutka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme