Střední a východní Evropa je pro investory stále lákavější

Velké světové hedge fondy začínají mít opět zájem o střední a východní Evropu. Vyplývá to z informací listu Wall Street Journal. Jak ten dodává, manažeři fondů vesměs oceňují politiku vlád v regionu - i když je v případě Maďarska a některých dalších zemí neortodoxní. Přesto ale stále mnoho velkých, méně agresivních investorů s nákupy ve střední a východní Evropě váhá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fritz Mostböck | Foto: erstegroup.com

Romanu Chlupatému to během propagace tohoto trhu v Londýně potvrdil šéf ekonomického výzkumu Erste Group Fritz Mostböck. A to přesto, jak dodal, že tu důvody proč dát právě našemu regionu přednost před ostatními jsou:

Přehrát

00:00 / 00:00

S šéfem ekonomického výzkumu Erste Group Fritzem Mostböckem mluvil o vyhlídkách střední a východní Evropy Roman Chlupatý

Protože střední a východní Evropa nebankrotuje. O čemž každý, zejména mezinárodní investoři a mezinárodní média, před dvěma, třemi lety mluvili. A přitom platí pravý opak. Pokud se zaměříte na údaje o zadlužení a deficitech, tak je na tom střední a východní Evropa v průměru lépe než většina západoevropských zemí. A pochopitelně také většina jihoevropských zemí. Nemůžete prostě srovnávat střední a východní Evropu s těžce zadluženými zeměmi. A to je jistě výhoda.

Tento region také například v průměru naprosto bez problému splňuje Maastrichtská kritéria, což je sice jen takové teoretické cvičení, ale i to se počítá. A navíc začíná střední a východní Evropa růst. Nejde o čísla jako před krizí, kdy HDP rostlo ročně o 6, 7, 8 procent. Ale vracíme se ke třem nebo čtyřem procentům. Což je v podstatě dvojnásobek toho, co vykazuje nyní stagnující eurozóna.

Ví o těchto výhodách našeho regionu mezinárodní komunita, mezinárodní investoři?

Moc ne. Někteří investoři například ani nevědí, že Rakousko je součástí Evropské unie a nebo eurozóny. Já jsem se s těmito investory přímo potkal. Ne v Británii, ale například ve Spojených státech. A i proto si myslím, že naším úkolem, jako výzkumného týmu Erste Bank, není vynášet náš region do nebe, ale zejména napravovat chybné názory na střední a východní Evropu. Přitom jsme naprosto neutrální a soustředíme se jen na základní fakta. A tímto způsobem se pokoušíme napravit to, co si o našem regionu ve světě někteří lidé myslí. Nicméně, většina investorů nyní přeci jen začíná střední a východní Evropu chápat lépe. Začínají chápat, že se země v tomto regionu jedna od druhé zásadně liší; že jde o region z hlediska zeměpisu, ale nejde o region, co se ekonomiky týče. A to je podstatné.

Začínají i velcí mezinárodní hráči právě toto chápat? Začínají nyní i díky krizi jednotlivé trhy v našem regionu rozlišovat?

Ano, tak to přesně je. Možná, že krize byla jaksi nutná k tomu, aby došlo k nápravě. Aby se tento nesprávný pohled změnil. Berte to tak, že i některé mezinárodní organizace se mýlily. Například názor ratingových agentur na střední a východní Evropu byl špatný. A stejně tak i dalších mezinárodních organizací.

Dá se tak čekat, že až bude krize za námi - a nebo až investoři budou přesvědčeni o tom, že je za námi - se náš region dočká více pozornosti, více aktivity, a tím i více peněz?

Doufáme, že ano. To, co je ve střední a východní Evropě zajímavé, jsou průměrné platy. Ty jsou zcela bezpochyby výhodou regionu. Právě proto sem mnohé mezinárodní společnosti investují. Nicméně, v tuto chvíli je objem těchto investic v porovnání s dobou před začátkem krize zhruba poloviční. Investoři jsou prostě hodně vybíraví. Já si ale myslím, že cenová hladina stále mluví ve prospěch střední a východní Evropy. A proto se zájem vrací. I když v menší míře. Myslím si prostě, že teď už každý ví, že střední a východní Evropa na tom není tak špatně, jak se ještě nedávno myslelo. I ratingové agentury to už vědí. A proto se nám pomalu vrací síla.

Pokusme se tedy na závěr podívat na náš region očima mezinárodního investora: která země, který trh je z jeho pohledu nejzajímavější?

Řekl bych, že co se týče likvidity, tak je možné investovat v Rakousku, pochopitelně; v Maďarsku, tam do těch nejlikvidnějších, nejprestižnějších titulů; a v České republice. Možností je i Chorvatsko, což je menší trh. Naopak Polsko je trh velký. A možná je ještě důležité doplnit, že pokud investujete do rakouských společností, tak vlastně nepřímo investujete do celé střední a východní Evropy. Prostě proto, že většina rakouských společností je v tomto regionu velmi aktivních; značná část jejich zisků plyne právě ze střední a východní Evropy.

Roman Chlupatý, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme