Studie: Česko kvůli padělkům ročně tratí 18,5 miliardy a tisíce pracovních míst

Česká republika kvůli padělání přichází ročně o více než 18,5 miliardy korun a 13 800 pracovních míst. Přes 14,2 miliardy korun představují přímé ztráty v postižených odvětvích, což je 8,3 procenta jejich tržeb. Odhad vychází ze studií evropské agentury EUIPO, která spravuje zápisy ochranných známek a průmyslových vzorů. Celá EU podle studie kvůli padělání a pirátství přichází ročně o 2,16 bilionu korun a 790 tisíc pracovních míst.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Padělky, padělané peníze (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Jednotlivé studie zjišťovaly dopady padělání na devět odvětví: kosmetika a výrobky pro osobní péči, oděvy, obuv a doplňky, sportovní potřeby, hračky a hry, šperky a hodinky, kabelky, hudební nahrávky, lihoviny a víno a také léčivé přípravky.

„Relativní ušlé tržby a pracovní místa zaniklá či nevytvořená v důsledku padělání se v České republice pohybují nad průměrem EU," uvedla agentura.

Česko je mezi zeměmi EU na 4. místě z hlediska zaniklých či nevytvořených pracovních míst v odvětví sportovních potřeb. Kvůli padělkům v tomto oboru přišla EU v České republice o více než desetinu pracovních míst.

Na celounijní úrovni se daňové příjmy vládních institucí ztracené kvůli padělání odhadují na 374 miliard Kč, spočítala EUIPO. Evropské firmy kvůli padělkům na trhu ročně přicházejí o víc než 1,25 bilionu korun, tedy 7,4 procenta tržeb.

Padělky za půl milionu odhalili ve třech krajích kontroloři ČOI

Číst článek

Na dodavatele zasažených podniků připadá ztráta 915 miliard Kč. Ušlé tržby představují téměř 500 tisíc zrušených nebo nevytvořených pracovních míst v postižených oborech, dalších 290 tisíc míst v navazujících odvětvích.

Studie provedl úřad EUIPO od března 2015 do letošního září. Příští rok se chystá vypracovat zprávy o hospodářských důsledcích padělání na další odvětví, například chytré telefony nebo pesticidy.

Úřad EUIPO je decentralizovaná agentura EU sídlící ve španělském Alicante. Do letošního 23. března byl znám pod názvem Úřad pro harmonizaci na vnitřním trhu. V červnu 2012 pod úřad EUIPO přešlo Evropské středisko pro sledování porušování práv duševního vlastnictví.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme