Studie: Společnou výrobou energie a tepla by se ušetřilo

Pokud by Česká republika víc využívala společnou výrobu energie a tepla, ušetřila by. Plyne to ze studie poradenské společnosti KPMG.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Topení - regulace teploty | Foto: Ladislav Bába

Podle studie by také větší rozvoj kogenerace, jak se společná výroba nazývá, přispěla ke snadnějšímu splnění cílů klimatického balíčku Evropské unie.

Ta chce do konce dekády o 20 procent snížit emise skleníkových plynů, o stejný podíl zvýšit podíl obnovitelných zdrojů i energetickou spotřebu. To vše do roku 2020.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výhodách kombinované výroby elektřiny a tepla mluvil ve Světě o deváté Vlado Murár ze Sdružení Cogen Czech

„Při každé výrobě elektřiny vzniká i teplo, ale jenom pokud to teplo smysluplně využijeme, například k vytápění nebo přípravě teplé vody, můžeme mluvit o kogeneraci. Zařízení, která se potom využívají pro kombinovanou výrobu, se nazývají kogenerační jednotky,“ přiblížil ve Světě o deváté Vlado Murár ze Sdružení pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla Cogen Czech.

Kogenerace je levnější než získávání energie z obnovitelných zdrojů a podle Murára je i ekologická.

„Na rozdíl od podpory elektřiny z obnovitelných zdrojů jde u kogenerace o podporu vysoké účinnosti. A podle směrnice EU pak může být podporována pouze taková společná výroba elektřiny a tepla, která je minimálně o 10 procent účinnější než oddělená výroba elektřiny. Účinnost kogeneračních jednotek se pohybuje kolem 80 až 90 procent; pro srovnání samotná elektřina se vyrábí s účinností 33 až 40 procent.“

„A vzhledem k tomu, že vysokoúčinné kogenerační jednotky používají nejčastěji jako palivo zemní plyn, jedná se o čistou výrobu s nízkými emisemi CO2,“ poznamenal Murár ve Světě o deváté.

Barbora Kreuzerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme