Studium se začne znovu započítávat do odpracované doby

Doba studia se má podle poslanců znovu započítávat do odpracované doby. Sněmovna ve středu toto ustanovení vložila do poslaneckého návrhu novely zákona o zaměstnanosti, kterou schválila. Novelu nyní dostane k projednání Senát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

fronta na Úřadu práce | Foto: Uherský Brod

Novela má podle sněmovny do zákona zavést pasáž, podle níž se "doba soustavné přípravy na budoucí povolání" bude také považovat za takzvanou náhradní dobu zaměstnání.

Pro získání nároku na podporu v nezaměstnanosti se ale má absolventům započítávat jen šest měsíců studia, dalšího půl roku by museli odpracovat.

Poslanci touto změnou reagovali na kritiku nového zákona o zaměstnanosti, který platí od loňského října. Zákon absolventům škol mimo jiné odebral automatický nárok na výplatu podpory po ukončení školy.

Aby ji dostali, musejí teď stejně jako ostatní za poslední tři roky pracovat aspoň 12 měsíců. Nově by to tedy mělo být alespoň půl roku. Nezaměstnaní absolventi škol mohou dosud získat podporu jen díky své práci při studiu a brigádám, pokud přitom platili sociální pojištění.

Letos v březnu podle ministerstva práce celková nezaměstnanost dosahovala 9,4 procenta, přičemž bez práce bylo 540.456 lidí. Absolventi škol tvoří podle ministerstva 7,5 procenta všech nezaměstnaných, o každé volné místo se uchází asi sedm absolventů.

Renáta Prátová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme