Sucho a teplo v Česku zasáhlo zemědělce. Odhadují milionové ztráty

Výjimečně teplé a suché počasí posledních týdnů nekončí a kromě vyššího rizika požárů zasáhlo i tuzemské zemědělce v době sklizní řady plodin. U některých z nich pěstitelé odhadují stamilionové ztráty. Nedostatek srážek se navíc odrazí i na stavu zemědělské půdy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemědělci na Vysočině začali sázet brambory - mezi prvními Agro Měřín na Žďársku | Foto: Hana Mikulincová

Zatím se zdá, že se nejhorší vliv sucha projeví u tří komodit. „Bude to pravděpodobně cukrovka, brambory a kukuřice. Obecně pícniny jako takové,“ říká předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha.

Podle něj ale není ještě jasné, jestli přijde výrazný propad produkce například pro ovocnáře. „Jsme v situaci, kdy spíš některé plodiny budou nadprůměrné, pokud to porovnáme s pětiletým průměrem, až asi na dvě nebo na tři komodity. Tam spíš to teplé počasí působilo pozitivně,“ uvádí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Největší dopad by mohlo mít dlouhodobé sucho a teplo v Česku na sklizeň brambor, cukrové řepy a kukuřice

Martin Pýcha také předpokládá, že by se počasí mohlo odrazit i na trhu a na cenách. Například cena brambor by se mohla oproti loňskému roku zvýšit.

„Je pravda, že se mohou dovézt ze zahraničí. Ale vzhledem k tomu, že se úroda očekává nižší i v zahraničí, tak lze předpokládat, že dojde ke zvýšení výkupních cen brambor. Na druhou stranu, finální cena, kterou spotřebitel zaplatí na pultech obchodů, není z velké části tvořená cenou zemědělců, ale utváří ji marže obchodních řetězců,“ vysvětluje.

Ztráty u některých komodit avizují i zelináři. Zatím ale není podle Pýchy možné říct, jak velké budou. „To, co vidíme zatím nejvíc, je obilí a řepka. Tam jsme někde na 50procentní sklizni u obilí a 80 až 90 procent u řepky. Ostatní komodity jsou v procesu, kdy ještě nevíme, jak dopad bude vypadat.“

Sušší léto by mohlo mít následky i pro další pěstitelskou sezónu. Pokud by sucho pokračovalo až do podzimu, kdy se zakládá nová úroda a zasévají se ozimé plodiny, vznikl by problém a podle Pýchy lze předpokládat, že by se projevil v další úrodě.

Bezpečnost při žních

S nynějším počasím zesílila i bezpečnostní rizika v lesích a na polích. I pro zemědělce existují bezpečnostní opatření pro práci při sklizni a rostlinnou výrobu jako takovou.

„Sklizeň je o to rizikovější, protože bývá sucho, i to obilí je suché, takže je tam velká náchylnost k zažehnutí. Pravda je, že samozřejmě zemědělci, ale nejenom zemědělci ale i výrobci techniky, tuto věc vnímají v okamžiku, kdy vyrábějí techniku,“ dodává předseda Zemědělského svazu Pýcha.

Každý zemědělský podnik má směrnice, které se opírají o obecnou prevenci rizik, která je dána legislativou k bezpečnosti práce.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme