Sucho srazí úrodu o 13 procent, odhadli statistici

Zemědělci letos sklidí o 13 procent méně obilovin než v minulém roce. Taková je poslední předpověď Českého statistického úřadu, který snížil odhad produkce základních obilovin zhruba na 5,3 miliónu tun. Za propadem podle odborníků jednoznačně stojí počasí - dlouhotrvající vysoké teploty a nedostatek vláhy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žně - kombajn na poli | Foto: Jan Rosenauer

V první prognóze začátkem července statistici čekali, že produkce obilovin klesne oproti loňskému roku o 8,8 procenta na 5,605 milionu tun. Dnes ale snížili odhad na 5,331 milionu tun. Pro srovnání loni zemědělci sklidili 6,145 milionu tun obilovin.

Podle odborníka Českého statistického úřadu na zemědělství Jiřího Hrbka postihla vedra nejvíce ozimý ječmen a pšenici. Vrásky na čele mají zemědělci především na Jižní Moravě. "Potom jsou to oblasti kolem Pardubic, Hradce Králové, odsud z výsledků těch skutečně provedených sklizní je vidět, že obilí bylo hodně zaschlé," doplnil Hrbek.

S pokračující sklizní by se ale odhady letošní úrody mohly výrazně zlepšit. "Neměli bychom spočítat vyšší propad, dokonce si myslím, že by mělo dojít k určitému zmírnění, protože sklizeň se přesouvá do oblastí, které už nebyly tolik postiženy suchem a v půdě byly i větší vláhové zásoby," předpokládá Jiří Hrbek. Další prognózu podle stavu k polovině srpna oznámí statistici 3. září.

Vedle nepříznivých klimatických podmínek ovlivňuje snížení produkce především menší výměra osevních ploch ozimých plodin a jejich špatné přezimování. Osevní plocha základních obilovin proti loňsku klesla o 8,3 procenta, tedy o 122,75 tisíce hektarů.

Martin Hromádka, Michal Fila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme