Summit Evropské unie by měl doladit změny v Paktu stability

Jak zrychlit ekonomický růst Evropské unie se dnes budou v Bruselu radit nejvyšší představitelé 25 členských zemí. Doladit by měli také nedělní dohodu ministrů financí o úpravě pravidel Paktu stability, který stanoví podmínky rozpočtového hospodaření chránící společnou evropskou měnu euro.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

José Barroso | Zdroj: ČTK

Jarní summity EU se v posledních letech zabývají tzv. lisabonskou agendou, tedy sérií ekonomických, sociálních a ekologických cílů, které si členské země vytyčily na jaře 2000 v Lisabonu na deset let.

Výsledek jejich plnění je "žalostný", přiznal předseda Evropské rady, lucemburský premiér Jean-Claude Juncker. V poločase po pěti letech je tedy touha přehodit výhybku a zformulovat sevřenější program.

Cílem předsedajícího Lucemburska a Evropské komise je dospět k omezené sérii jasných úkolů, které členské státy vtělí do své vnitřní politiky a budou je pravidelně kontrolovat. "Stabilita zůstává zachována. Tříprocentní hranice není dotčena," pochvaluje si nedělní kompromis Juncker.

Z chystaných změn má radost Německo. Spolková republika vycházela z toho, že je třeba zohlednit její vysoké příspěvky do společného rozpočtu či prováděné reformy důchodového systému. "Jde o ekonomicky rozumnou změn paktu a v tom je význam dosažené shody," tvrdí ministr financí Německa Hans Eichel.

Šéf renomovaného Ifo-Institutu Hans-Werner Sinn je ale znepokojen, protože změny umožní dnešní dluhy přesunou na bedra budoucích generací. Manfred Kurz z Bavorské zemské banky naopak vítá více manévrovacího prostoru pro motivaci ekonomického růstu.

Za katastrofu považuje uvolnění pravidel evropské měny ředitel Mezinárodního institutu pro politiku v Hamburku Petr Robejšek. Změkčením pravidel Paktu stability podle něj ministři EU udělali další krok k zadlužování unie. To se ale může jednotné evropské měně vymstít, protože kapitálové trhy něco takového jako politické ohledy netolerují.

Podle Robejška hrozí krize eura. Česká koruna z toho sice může profitovat, poškodí to ale naše vývozce. Zatímco spotřebitelé v Česku jistě ocení zlevnění dováženého zboží, domácí politici by měli zbystřit: poslední krok politiků z Bruselu je totiž pro ně vážným varováním, soudí Robejšek.

"Ačkoliv se hovoří o tom, že budeme mít evropskou ústavu a že máme společnou měnu a že všichni chceme totéž, fakticky dochází k uvolnění toho, co idealisté považují za evropskou integraci. Česká reprezentace, zdá se, tento trend ještě nepochopila," uvedl politilog.

Summit začne v podvečer tradiční schůzkou státníků s předsedou Evropského parlamentu. Následovat bude večeře, při které se mají projednat hlavní body usnesení. Souběžně budou rokovat ministři zahraničí a také ministři financí a ministři pro evropské záležitosti.

Českou republiku bude zastupovat premiér Stanislav Gross, ministr zahraničí Cyril Svoboda a náměstek ministra financí Zdeněk Hrubý. Ve středu se k nim přidá místopředseda vlády Martin Jahn.

Jana Zemanová, Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme