Summit Evropské unie by měl doladit změny v Paktu stability

Jak zrychlit ekonomický růst Evropské unie se dnes budou v Bruselu radit nejvyšší představitelé 25 členských zemí. Doladit by měli také nedělní dohodu ministrů financí o úpravě pravidel Paktu stability, který stanoví podmínky rozpočtového hospodaření chránící společnou evropskou měnu euro.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

José Barroso | Foto: ČTK/AP

Jarní summity EU se v posledních letech zabývají tzv. lisabonskou agendou, tedy sérií ekonomických, sociálních a ekologických cílů, které si členské země vytyčily na jaře 2000 v Lisabonu na deset let.

Výsledek jejich plnění je "žalostný", přiznal předseda Evropské rady, lucemburský premiér Jean-Claude Juncker. V poločase po pěti letech je tedy touha přehodit výhybku a zformulovat sevřenější program.

Cílem předsedajícího Lucemburska a Evropské komise je dospět k omezené sérii jasných úkolů, které členské státy vtělí do své vnitřní politiky a budou je pravidelně kontrolovat. "Stabilita zůstává zachována. Tříprocentní hranice není dotčena," pochvaluje si nedělní kompromis Juncker.

Z chystaných změn má radost Německo. Spolková republika vycházela z toho, že je třeba zohlednit její vysoké příspěvky do společného rozpočtu či prováděné reformy důchodového systému. "Jde o ekonomicky rozumnou změn paktu a v tom je význam dosažené shody," tvrdí ministr financí Německa Hans Eichel.

Šéf renomovaného Ifo-Institutu Hans-Werner Sinn je ale znepokojen, protože změny umožní dnešní dluhy přesunou na bedra budoucích generací. Manfred Kurz z Bavorské zemské banky naopak vítá více manévrovacího prostoru pro motivaci ekonomického růstu.

Za katastrofu považuje uvolnění pravidel evropské měny ředitel Mezinárodního institutu pro politiku v Hamburku Petr Robejšek. Změkčením pravidel Paktu stability podle něj ministři EU udělali další krok k zadlužování unie. To se ale může jednotné evropské měně vymstít, protože kapitálové trhy něco takového jako politické ohledy netolerují.

Podle Robejška hrozí krize eura. Česká koruna z toho sice může profitovat, poškodí to ale naše vývozce. Zatímco spotřebitelé v Česku jistě ocení zlevnění dováženého zboží, domácí politici by měli zbystřit: poslední krok politiků z Bruselu je totiž pro ně vážným varováním, soudí Robejšek.

"Ačkoliv se hovoří o tom, že budeme mít evropskou ústavu a že máme společnou měnu a že všichni chceme totéž, fakticky dochází k uvolnění toho, co idealisté považují za evropskou integraci. Česká reprezentace, zdá se, tento trend ještě nepochopila," uvedl politilog.

Summit začne v podvečer tradiční schůzkou státníků s předsedou Evropského parlamentu. Následovat bude večeře, při které se mají projednat hlavní body usnesení. Souběžně budou rokovat ministři zahraničí a také ministři financí a ministři pro evropské záležitosti.

Českou republiku bude zastupovat premiér Stanislav Gross, ministr zahraničí Cyril Svoboda a náměstek ministra financí Zdeněk Hrubý. Ve středu se k nim přidá místopředseda vlády Martin Jahn.

Jana Zemanová, Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme