Summit G8 vnesl naději pro liberalizaci a oživení světového obchodu

Státy G8 chtějí oživit světový obchod. Dosavadní jednání o liberalizaci obchodu skončilo krachem, G8 nyní navrhla uzavření takzvaného. katarského kola do roku 2010. Země se zároveň shodly na tom, že se zdrží měnových devalvací s cílem zvýšit svou konkurenceschopnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lídři skupiny G8 na summitu v Aquile | Zdroj: ČTK

Dohodě dosud bránila neochota evropských zemí nabídnout podstatné snížení dovozních cel na zemědělské produkty.

Protekcionismus evropských zemí a USA tak podle šéfa Světové obchodní organizace Pascala Lamyho přispívá k prohloubení chudoby ve třetím světě.

Méně úspěšně se vyvíjí jednání se zeměmi jako je Čína, Indie, Brazílie, Mexiko a Jihoafrická republika o snižování emisí. Především asijské velmoci nechtějí na radikální omezení vypouštění oxidu uhličitého do ovzduší přistoupit s tím, že by to brzdilo jejich ekonomiky.

Skupinu G8 kritizoval i generální tajemník OSN Pan Ki -mun s tím, že není schopna dohody. Americký prezident Obama přesto vyjádřil naději, že během příštích měsíců se podaří spory překonat.

V pozadí summitu si užívají mediální pozornosti obyvatelé italské Aquily. Jejími troskami se dnes prošly první dámy a také hollywoodský herec Georg Clooney, který tam otevřel nové kino.

Přečtěte si také:
Skupina G8 v Itálii jedná s rozvojovými zeměmi o záchraně zeměkoule
Země G8 došly k dohodě v otázce boje proti klimatickým změnám
V Aquile začal summit G8, hlavním tématem je ekonomika

Klára Stejskalová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme