Větší obchody budou na Štědrý den otevřené jen do poledne, o svátcích zůstanou zavřené úplně

Některé obchody můžou mít na Štědrý den otevřeno jen do dvanácti hodin. Platí to pro ty s prodejní plochou nad 200 metrů čtvrečních, bez ohledu na tento limit ale taky pro zastavárny, secondhandy nebo třeba výkupny odpadů. O prvním a druhém svátku vánočním musí zůstat zavřené po celý den.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

8. května zůstanou zavřené velké obchody (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay

Do limitu 200 metrů čtverečních se počítají například i zkušební kabinky a další prostory, které zákazníci využívají.

„Nepočítá se mezi to třeba šatna a zázemí té provozovny. Česká obchodní inspekce bere jako obcházení zákona, kdyby (provozovatelé) případně tu obchodní plochu pro ten jeden den třeba rozdělili na dvě části,“ vysvětlil Radiožurnálu mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich.

Zákon ale zároveň obchodníkům umožňuje, aby provedli o svátcích inventuru, úklid nebo naskladnění zboží. Prodávat bez omezení smí třeba lékárny, čerpací stanice a taky prodejny na letištích, nádražích nebo ve zdravotnických zařízeních.

Dodržování zákona kontroluje Česká obchodní inspekce. Za porušení pravidel hrozí pokuta až jeden milion korun. V případě opakovaného pochybení to může být až pět milionů.

Anna Horáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme