Svatomartinské víno je prý letos dobré a je ho hodně. Suchu navzdory

Už za týden se na trhu objeví svatomartinská vína. Letos jich bude rekordní množství – podle odhadů Vinařského fondu dodají vinaři zhruba 2,3 milionu lahví mladých vín z letošní sklizně. Ročník je prý také zvlášť kvalitní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svatomartinské víno | Foto: Tereza Kadrnožková

Letos bude nejvíce nejen lahví, ale také vzorků a zastoupených vinařů. Degustační komise přiznala známku Svatomartinské téměř 370 vzorkům.

Nejvíce bude jako obvykle bílých vín a mezi nimi odrůdy Müller Thurgau a Muškát moravský, z růžových vín se objeví nejvíce Svatovavřineckého a z červených Modrý Portugal.

Výběrem prošlo 83 procent přihlášených vzorků. Úspěšnost naznačuje, že letošní ročník svatomartinských bude kvalitní. Někteří vinaři dokonce mluví o ročníku století, přestože to kvůli suchu vypadalo dlouho jinak. Také výnos je nadprůměrný, na Moravě je to v průměru 6 tun hroznů z hektaru.

„Kolem 15. srpna jsme měli obavu, že by případná hmotnost hroznů mohla být nižší, ale 20. srpna přišlo 120 milimetrů srážek a v té době už jsme věděli, že úroda dopadne dobře,“ říká Josef Svoboda z Habánských sklepů.

Svatomartinské víno | Foto: Český rozhlas

Jestli bude kvalitnější svatomartinské i dražší, zatím podle vinařů nelze říci. Na nich samotných prý až tolik nezáleží.

„Přestože výkupní cena hroznů je malinko vyšší díky vyšším cukrům, budeme se snažit udržet cenu. Co s tím udělá trh, jakým způsobem se promítne na finální ceně, nejsme vždy schopni ovlivnit,“ upozorňuje David Štastný z Vinných sklepů Valtice.

Pro spotřebitele je svatý Martin svátkem vína, ke kterému patří i svatomartinská husa a další gastronomické lahůdky. Různé košty, ochutnávky a slavnosti vinaři připravují na 11. listopadu na mnoha místech Česka.

Pro samotné vinaře je to hlavně marketingová akce, kterou pod jednotným logem už deset let organizuje Vinařský fond České republiky. A jak říkají, je to první tržba za víno z nového ročníku.

Jaroslav Skalický, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme