Svaz průmyslu a dopravy jednotnou sazbu DPH vítá

Sazba DPH kolem sedmnácti procent může průmyslu a dopravě prospět. Radiožurnálu to řekl generální ředitel Svazu průmyslu a dopravy Zdeněk Liška. V souvislosti s důchodovou reformou se má aktuálně spodní sazba DPH zvýšit na 14 procent, vyšší zůstane na 20 procentech. Od roku 2013 se DPH sjednotí na 17,5 procentech.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

mince

mince | Foto: Fotobanka stock.xchng

Taková daň může podle Lišky například zjednodušit firmám administrativu: „Snížení z původně uvažovaných 20 procent na 17, si myslím, je adekvátní. Jednoznačně jsme byli pro, aby se sazby sbližovaly a aby dosáhly nějaké rozumné úrovně, protože to je o jednoduchosti, o snižování administrativní zátěže a podobně.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O DPH mluvili v poledních Ozvěnách dne generální ředitel Svazu průmyslu a dopravy Zdeněk Liška a ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová

Před původním záměrem kabinetu zvýšit sjednocenou daň z přidané hodnoty na 20 procent, důrazně varovala i Hospodářská komora České republiky. Podle jejího prezidenta Petra Kužele i sjednocení DPH na 17,5 procentech přinese zdražení, nebude ale tak drastické:

„Pravděpodobně dojde k nějakému zdražení, nicméně proti tomu původnímu návrhu, kdy by horní hranice byla 20 procent na všechno, jsme prognózovali, že dojde ke zdražení v rozmezí 8 až 12, někteří kolegové říkali až 14 procent. V tomto případě si myslím, že dojde ke zdražení jen některých položek a ta hranice bude někde kolem 3 až 4 procent.“

Snížení sazby DPH pozitivně hodnotí i ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová. Kritizuje ale rychlé změny, které vláda navrhuje: „Já jsem ráda za to, že sazba DPH bude nakonec nižší než dvacetiprocentní. To je fajn, ale není fajn to, že během posledního týdne padl už druhý návrh.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem na Rádiu Česko byl prezident Hospodářské komory Petr Kužel

„Vládě se v posledních dvou měsících, co trošku intenzivněji diskutuje o penzijní reformě a daňových sazbách, podařilo vnést do ekonomiky naprostý chaos. Nejde udělat nějaké očekávání. V současné době vůbec nevěřím tomu, že poslední návrh ohledně DPH je skutečně poslední,“ dodává Šichtařová.

Podle ní navíc změna DPH nemá nic společného s důchodovou reformou: „Tím, že si vláda ‚vycucala z prstu‘ novou daňovou sazbu, aniž by k tomu měla nějakou důkladnou analýzu nebo propočet, kolik to přesně přinese do státního rozpočtu, dala najevo, že sazba DPH slouží pouze na zalátání děr ve státním rozpočtu a že vůbec neslouží k tomu, aby pokryla tzv. transformační náklady důchodové reformy. Myslím si, že to jsou dvě naprosto nesouvisející věci.“

„Jsem poměrně unaven tím, dělat výpočty o tom, jaký to bude mít dopad, když za týden to může být jinak. Počkám si tedy, až dojde k sjednocení názoru. Myslím si, že je chybou, dělat to ve dvou krocích. V případě, že náhodou dojde k tomu, že stát vybere víc, tak by měl snížit cenu práce, to znamená méně zdaňovat lidi, kteří mají práci. Tím pádem zajistit vyšší zaměstnanost,“ podotýká prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl.

Léky podraží

Po zvýšení daně z přidané hodnoty z deseti na 14 procent by příští rok mohli pacienti zaplatit za léky na recept navíc až o 267 milionů korun a za léky bez receptu 297 milionů. Odhady dnes zveřejnil Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Skutečné nárůsty budou ale nižší, protože více pacientů překročí ochranný roční limit a zdravotní pojišťovny jim část peněz vrátí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dopadech změny DPH mluvili na Radiožurnálu Stanislav Havlíček, prezident České lékárnické komory, a prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl

„V číslech se prakticky shodujeme. Potíž je ale v tom, že tento odhad začne platit pouze v případě, že se také stihne přijmout novela zákona o veřejném zdravotním pojištění a dojde také ke změně v cenotvorbě. V případě, že by tomu tak nebylo, nárůst by byl u pacientů mnohem větší,“ říká Stanislav Havlíček, prezident České lékárnické komory.

„Druhým úhlem pohledu je to, že když se ona novela přijme, zhruba dvě miliardy korun půjdou k tíži zdravotních pojišťoven. Jsem přesvědčen o tom, že stát nemá zatížit léky DPH, alespoň ne ty, které jsou hrazeny z veřejných peněz.,“ uvádí Havlíček.

Podle Havlíčka nemají lékárny moc prostoru na to, aby zvýšení daně mohly absorbovat. Dopad zvýšeného DPH se tak promítne na koncového zákazníka.

Změny kritizuje i ČSSD

Sociální demokraté jsou primárně proti sjednocení dani z příjmu. Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek si navíc myslí, že nelze mluvit o důchodové reformě: „Jsme svědky jen jakýchsi improvizací a já nedokážu pokládat za důchodovou reformu to, co se navrhuje vláda, vyvedení tří procent z průběžného systému do fondů s podmínkou, že další dvě procenta z příjmu si budou muset lidé doplácet sami.“

Přehrát

00:00 / 00:00

místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka.

Zaorálek se navíc pozastavuje nad rychlými změnami, které podle něj ukazují na nepřipravenost návrhu: „Je zarážející to, že vláda je schopna během tak rychlé doby provést takové změny a přijít najednou z úplně novou podobou daně z přidané hodnoty. Já jsem si prakticky jist, že není podložena analýzami ani potřebnými kalkulacemi.“

Naďa Bělovská, Radek Pavlovič, Lenka Rafaelová, Jan Richter, pir, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme