Svaz průmyslu: Na optimismus je ještě brzy

Průmysl v červnu zmírnil svůj propad. Produkce průmyslových podniků oproti minulému roku klesla už jen o 12 procent. Ještě v dubnu a květnu se výroba propadala o 22 procent. Podle analytika Svazu průmyslu a dopravy Oldřicha Körnera je ale na optimismus ještě brzy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výroba automobilů | Foto: Evropská komise

Vzpruha tuzemskému průmyslu zatím podle něj zřejmě přichází jen ze zahraničí, vliv má například šrotovné v okolních zemích.

"Já tomu neříkám zlepšení. Zatím se jedná spíše o snížení propadu. Zaměstnanost nám dále klesá i export se snižuje. To, že průmyslová výroba klesá už méně, je především důsledkem oživení v Německu, které je naším hlavním obchodním partnerem, i v některých zemích eurozóny," prohlásil Körner.

Podle něj jde také určitý sezónní vliv. "Výrazný vliv má i šrotovné, které má pozitivní dopad na náš automobilový průmysl, a to nejen šrotovné v Německu, ale i v Nizozemí a v ostatních zemích, které ho zavedly," řekl Körner.

Analytik Svazu průmyslu dodal, že očekává, že se dvouciferné hodnoty propadu průmyslu dostanou postupně do jednociferných hodnot.

Průmysl v červnu táhla dolů hlavně výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků. Produkce naopak rostla v potravinářství.

Přečtěte si také:

Český průmysl se v červnu odrazil od dna
Matyáš: Čísla statistiků o stavební výrobě jsou falešná
Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí: Stagnace trhu bude trvat ještě dva roky

Tomáš Medek, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme