Svět musí pokračovat v přijímání prorůstových reforem, shodly se Merkelová a MMF
Růst ekonomiky a konkurenceschopnost musí být podporován rozpočtovými a strukturálními reformami. Shodla se na tom na společné schůzce německá kancléřka Angela Merkelová, šéfka MMF Christine Lagardeová a šéf OECD Angel Guría. Bez dostatečné podpory růstu se podle nich dluhová krize v eurozóně ani ve světě nevyřeší. Hlavním problémem je přitom nezaměstnanost mladé generace.
Někteří ekonomové upozorňují, že výzvy k další podpoře strukturálních reforem a fiskální konsolidaci, jsou ze strany světových institucí jen opakování prázdných frází, které krizi sice neprohlubují, ale ani ji neřeší.
„Ta slova slyšíme v posledních letech často. Ovšem hlavně strukturální reformy potřebují čas, který ale zatím evropští politici nebyli schopni plně využít. Posuny sice vidíme v jednotlivých zemích, ale procesy trvají delší dobu a s ohledem i na politickou realitu nelze čekat brzké výsledky v dohledné době,“ reagoval na Rádiu Česko hlavní ekonom Citibank Jaromír Šindel.
Merkelová, MMF a OECD vyzvaly svět k pokračování růstových reforem. Téma jsme rozebrali s hlavním ekonomem Citibank Jaromírem Šindelem.
I přes vysokou zadluženost rozvinutých států by podle odhadu MMF měla světová ekonomika růst. V roce 2013 o 3,6, tedy o tři desetiny víc než v roce 2012. Podle ekonoma za růstem stojí rozvíjející se ekonomiky.
„My ty předpoklady máme trochu mírnější. Co se týče tahounů, jsou to stále rozvíjející se ekonomiky. Zvláště Čína s růstem kolem 7,5 procenta v roce 2013. Naproti tomu hlavní blok vyspělých ekonomik by měl ztrácet,“ uvedl.
Dodal, že zpomalovat by měla americká ekonomika. „Tam je největší riziko s ohledem na fiskální konsolidaci, která je naplánována na začátek roku. Japonsko výrazně zpomaluje, do roku 2014 čekáme skoro nulový růst a také v eurozóně čekáme recesi v příštím roce i v roce 2014,“ přiblížil.