Světová banka nám radí snížit deficit veřejných financí

Světová banka doporučuje České republice snížit schodek veřejných financí na 1-2 procenta hrubého domácího produktu. Ten přitom podle odhadu Ministerstva financí letos dosáhne až 9 a půl procenta. Zmíněné doporučení obsahuje analýza veřejných rozpočtů České republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cestu ke snížení deficitu tato mezinárodní finanční instituce narozdíl od ministra Pavla Mertlíka nevidí v dalším zvyšování daní. Jak Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekla zástupkyně naší republiky ve Světové bance Jana Matesová, řešení naopak spatřuje na straně rozpočtových výdajů.

Podle Světové banky by Česká republika měla omezit současné vysoké procento takzvaných mandatorních, tedy pevně stanovených výdajů ve státním rozpočtu. Jako nevyhnutelnou proto vidí například důchodovou reformu. Banka ve své analýze také vyjádřila názor, že Česko si nemůže nadále dovolit vydávat až 16 procent z peněz daňových poplatníků na dotace podnikům.

Rostoucí deficit veřejných financí znamená podle zprávy Světové banky vážné nebezpečí pro naši ekonomiku. S tím souhlasí ministr financí Pavel Mertlík. Podle něj je třeba brát zprávu banky vážně. Veškeré finance ČR mají velké strukturální problémy. Pokud nebudou řešeny, povedou k trvalému růstu fiskálního deficitu české ekonomiky, nejenom státního rozpočtu, ale i ostatních rozpočtů.

Světová banka doporučuje naší zemi zvýšit spoluúčast pacientů na úhradě péče. Nabízí to jako jednu z cest, jak dlouhodobě udržet náklady na zdravotnictví na nynější úrovni a optimálně využít všech rezerv. Podle náměstka ministra financí Eduarda Janoty je nutné si uvědomit, že doporučení světové banky je nutné prosadit nejen ve vládě, ale především v parlamentu.

Aplikace doporučení Světové banky by se prý mohla podařit už v dalším rozpočtu, například by se mohlo přejít na tzv. výkonnostní princip rozpočtování, kerý spočívá v tom, že není důležitý účel vynaložených prostředků, ale jejich efekt pro spoelčnost.

Markéta Kaclová, Filip Bernard, Jitka Hanžlová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme