Světová banka zařadila Česko mezi vyspělé ekonomiky

Česká republika byla na jarním zasedání mezinárodních finančních institucí přeřazena Světovou bankou do skupiny vyspělých ekonomik. Graduace Česka ze Světové banky znamená, že se naše země dostala oficiálně do skupiny zemí, které už nepotřebují pomoc této finanční instituce. Jako ostatní vyspělé země světa zůstáváme i nadále členy Světové banky, ale ztrácíme nárok na úvěry od ní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Festival třešní ve Washingtonu | Foto: Miroslav Konvalina

Zařazení Česka do skupiny vyspělých zemí, které už nemají nárok na úvěry od Světové banky, znamená, že se změní podmínky našeho členství v této mezinárodní finanční instituci, řekl Českému rozhlasu náměstek Tomáš Prouza. Podle něj je graduace potvrzením, že Česká republika urazila kus cesty.

Československo bylo jednou ze zakládajících zemí Světové banky a vstoupilo do ní na Vánoce roku 1945. Česká republika využívala pomoci Světové banky jen na počátku 90. let a podle naší stálé zástupkyně v této finanční instituci, Jany Matesové, v posledních sedmi letech jsme přešli na jiný způsob spolupráce. " Náš způsob spolupráce lze nazvat partnerstvím se Světovou bankou, my jsme si vyměňovali informace a spolupracovali jsme při vývoji produktů, které Světová banka a MMF používají potom po celém světě," dodala Matesová. Klíčová je podle ní česká spolupráce na projektu Mezinárodní finanční architektury.

Česká republika bude mít v sídle banky ve Washingtonu i nadále svého stálého zástupce ve vysoké funkci poradce výkonného ředitele Světové banky. Nadále bude pokračovat spolupráce například při výměně odborníků a spolupráce Světové banky na projektech v Praze.

Miroslav Konvalina, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme