Uplynulý rok byl pro investory zkouškou nervů, akcie po letech růstu padaly. Bude rok 2019 příznivější?

Světové akciové trhy mají za sebou divoký závěr roku. A zatímco v předchozích letech si třeba americké indexy připisovaly zisky v řádech desítek procent za rok, letošek zakončí s horším výsledkem, než s jakým do něj vstupovaly. Stane se tak teprve podruhé za posledních deset let. Proč tomu tak je a co můžeme čekat v roce 2019?

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Newyorská burza NYSE.

Newyorská burza NYSE. | Foto: Brendan McDermid | Zdroj: Reuters

Na konci srpna dosáhl americký index NASDAQ, který zahrnuje zejména akcie největších technologických firem, nejvyšší hodnoty ve své téměř padesátileté historii – přes 8100 bodů. Od té doby se vydal na divokou jízdu lemovanou výraznými denními propady, které čas od času korigovaly o něco slabší pohyby směrem nahoru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hlavně druhá polovina roku byla pro mnohé investory zkouškou nervů. Jestli bude rok 2019 pro investice příznivější, se dozvíte v reportáži Zuzany Švejdové a Tomáše Lysoňka

Ty ale nedokázaly klesající trend zvrátit, a tak na Štědrý den uzavíral na nejnižší hodnotě od července 2017. A podobný příběh prožily ve druhé polovině roku také významné americké akciové indexy.

„Americké akciové trhy jsou jednoduše dlouhodobě přehřáté, ceny jsou vyšroubované neskutečně vysoko. I když se použijí různé valuační modely, tak vám vychází, že jsou předražené. Dříve nebo později si toho všimne dostatečná masa investorů, aby začali spíše prodávat než kupovat. Jde spíše o jakousi ozdravnou korekci přehnaného optimismu z předchozích let,“ vysvětluje pro Radiožurnál dění na trzích hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek.

Skončilo období klidu

A špatný rok za sebou nemají pouze burzy ve Spojených státech. Téměř pětinu hodnoty meziročně ztratil index frankfurtské burzy DAX, propad se nevyhnul ani burzám v Londýně nebo v Paříži. Na pražské burze posílily ve srovnání se začátkem roku pouze akcie ČEZu a firmy Tatry Mountain Resorts.

Za prosinec poprvé v zisku. Dow Jones posílil během týdne o 2,75 procenta

Číst článek

„Myslím si, že nám skončilo období relativního klidu, což vidíme koneckonců od začátku roku 2018, takže se obávám, že kolísavost a nervozita bude přítomná na trzích i v příštím roce, že to pro investory bude znamenat hodně odvahy a investiční disciplíny,“ očekává předseda Asociace pro kapitálový trh České republiky Martin Řezáč.

Investoři by ale podle něj neměli panicky reagovat na výkyvy, ke kterým dochází v posledních měsících. S tím souhlasí i šéfredaktor webu Investujeme.cz Petr Zámečník.

„Rok 2019 bude podle mého názoru hodně volatilní – akcie budou hodně cenově kolísat, což může být příležitostí pro pravidelné investice. Nezapomínejme, že nejlépe se investuje v době poklesu akciových trhů, a pokud člověk investuje pravidelně, tak se na své investice může dívat pozitivně, protože bude nové investice dokupovat se slevou,“ myslí si Zámečník.

Prudký pád kryptoměn

Vývoj cen akcií je navíc stále poměrně klidný, pokud ho srovnáme třeba s tím, co se děje na trhu s kryptoměnami. Jejich nejznámější zástupce bitcoin ztratil od začátku roku přes 70 procent své hodnoty, litecoin nebo ethereum jsou na tom ještě hůř.

Pro těžbu bitcoinu je potřeba dvakrát víc energie než při dobývání platiny. U zlata je to trojnásobek

Číst článek

Dolů jdou ale také ceny komodit a jedny z největších propadů hlásí ropa. Třeba barel severomořské ropy Brent zlevnil z říjnových 85 dolarů za barel těsně nad 50.

„Existuje obava o tom, jestli bude poptávka po ropě stejná jako v letech předcházejících, a to zejména v důsledku toho, co se děje v rozvíjejících se zemích. Máme problémy v Turecku, Argentině a otázkou je Čína, která je zodpovědná zhruba za 40 % přírůstku poptávky po ropě,“ vysvětluje analytik ČSOB Dominik Rusinko.

Klesající cena ropy ale dělá radost motoristům, protože díky tomu zlevňuje i benzin a nafta u čerpacích stanic. Ty nejlevnější už prodávají litr za méně než 30 korun a ceny by měly jít dolů i v prvních týdnech nového roku.

Zuzana Švejdová, Tomáš Lysoněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme