‚Neexistují pevná pravidla.‘ Světová obchodní organizace chce upravit regulaci online obchodu

Téměř polovina členů Světové obchodní organizace (WTO) postrádá pravidla, která by pokryla prudký rozvoj elektronického obchodu. V pátek se na Světovém ekonomickém fóru v Davosu dohodli, že zahájí jednání o ustavení otevřených předpisů pro tuto oblast. Mezi 76 státy a regiony jsou také USA, Evropská unie a Japonsko. Informovala o tom agentura Reuters.

Davos (Švýcarsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do Davosu se sjíždí přes 1500 předních světových byznysmenů a politiků | Zdroj: Reuters

Podmíněnou podporu iniciativě signalizovala Čína s tím, že by měla zohlednit potřeby rozvojových zemí.

Online obchod se zbožím a službami se stal významnou součástí globální ekonomiky. V roce 2016 podle zprávy WTO dosáhl hodnoty 27,7 bilionu dolarů (téměř 628 bilionů Kč), z toho téměř 24 bilionů zaujímaly transakce B2B (bussiness to bussiness), což je označení pro obchodní vztahy mezi společnostmi.

‚Budeme bojovat za Apple Store.‘ Babiš jednal v Davosu s Timem Cookem, chce prodejnu v Praze

Číst článek

Představitelé 76 zemí a regionů se v pátek dohodli, že vypracují program jednání o nových pravidlech elektronického obchodu a doufají, že debata začne ještě letos.

„Současná pravidla WTO neodpovídají potřebám 21. století. Z toho vyplývá, že pro elektronické obchodování neexistují pevná pravidla,“ řekl japonský ministr obchodu Hirošige Seko.

Navzdory těmto skutečnostem se 164 členů WTO v prosinci na konferenci v Buenos Aires nebylo s to dohodnout na 25 předložených návrzích pro oblast elektronického obchodu včetně výzvy k vytvoření centrálního diskusního fóra.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme