Světové burzy zahnaly obavy a opět posilují

Globální burzy zahnaly obavy z možného kolapsu eurozóny a války na korejském poloostrově a opět posilují. Americké indexy v noci na dnešek zavřely s více než jednoprocentními zisky, hlavní asijské burzy šly dnes po ránu v jejich šlépějích a v Evropě je situace podobná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražská burza | Foto: Marián Vojtek

Pražská burza si včera po sérii propadů připsala růst a to o 0,31 procenta. Podle Petra Hlinomaze, analytika makléřské společnosti BH Securities bude nyní dopoledne růst vzhůru a je to prý způsobeno hlavně setrvačností úspěšného včerejšího vývoje burz.

Přehrát

00:00 / 00:00

S analytikem makléřské společnosti BH Securities Petrem Hlinomazem o aktuální situaci na burze

„Dnešních makroekonomických událostí se čeká málo a díky tomu, že americké burzy budou zavřené, je Evropa, a tím pádem i pražská burza, ponechána sama sobě. Čekám, že růst bude mírně polevovat v průběhu dne a že aktivita také,“ myslí si analytik. „Uvidíme, jestli zvítězí absence informací, nebo setrvačnost ze včerejšího dne,“ dodává.

Výrobce nanovláken Pegas patří k menším titulům na pražské burze. Jak tvrdí analytik Petr Hlinomaz, takové tituly jsou rozkolísané.

„U Pegasu to hlavně souvisí s cenami vstupů, které hodně kolísaly, a také s vývojem měnových kurzů, takže střídavě přitahují pozornost. Pegas má i dlouhodobější atraktivní vlastnosti. Rozvíjí svoji výrobu a nyní staví devátou výrobní linku. Mohou být i spekulace o další expanzi, když zřídil dceřinou společnost pro zahraniční aktivity,“ vysvětluje odborník.

Podle něj není Pegas tak citlivý na hospodářské cykly, protože produkty z jeho polotovarů se využívají v hygieně, kde poptávka tolik nekolísá; je prý ale citlivý na ceny vstupů, kde se mohou projevovat zpoždění marží.

Malé tituly pouze okrajově

Jak Hlinomaz tvrdí, k malým titulům na pražské burze je třeba přistupovat individuálně. „Každý z nich se na pražské burze liší podnikáním. Jsou tam i duální listingy jako KIT Digital a CME, které jsou obchodovány primárně na americkém trhu.“

„Z pohledu role v portfoliích jsou to vesměs spekulativní tituly, kde může docházet k rychlým výkyvům cen. Měly by být využívány menšími investory, protože se tam nedá zainvesotvat velká částka, a zejména okrajově jako doplněk,“ míní odborník z BH Securities.

Mezi malé tituly patří i v poslední době problémy stíhaný developer Orco. Nemálo expertů stále spekuluje o jeho možném bankrotu. Petr Hlinomaz však oponuje. „Bankrot bych vyloučil, protože Orco úspěšně prošlo lhůtou ochrany před věřiteli, která vedla k závěru, jakým způsobem budou dále splacena část dluhů. Je třeba být opatrnější a vyčkat, jak dopadne dál řízení likvidity a jak se mu bude vést v plánovaných prodejích. Je ohlášeno dost prodejů majetku, aby mělo likviditu a prostředky na splácení dluhu v budoucnu,“ domnívá se.

Včera byly objemy obchodů nízké, ale ne nejnižší, akcie posílily o 2,9 procenta. To si analytik vysvětluje opatrností Orca, kde podle něj obchodují subjekty, které jsou ochotny snášet větším míru rizika. Také prý zatím realitní sektor nedává jednoznačný signál k tomu, že jsou všechny problémy zažehnány, uzavírá Petr Hlinomaz z HB Securities.

Tomáš Pavlíček, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme