Trump, Merkelová, Macron, Mayová, Babiš. Ve švýcarském Davosu začíná Světové ekonomické fórum

Ve švýcarském horském letovisku Davos v úterý oficiálně začíná Světové ekonomické fórum. Očekává se na něm řada předních státníků, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa, německé kancléřky Angely Merkelové, francouzského prezidenta Emmanuela Macrona či britské premiérky Theresy Mayové. Letošní 48. ročník se ponese v duchu motta „Vytváření sdílené budoucnosti v roztříštěném světě". Akce se zúčastní i český premiér v demisi Andrej Babiš.

Davos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Profesor Klaus Schwab, zakladatel Světového ekonomického fóra, v předvečer jeho zahájení | Zdroj: Reuters

Úvodní projev bude mít v 11.00 předseda indické vlády Naréndra Módí. Poprvé od účasti Billa Clintona v roce 2000 se očekává také příjezd amerického prezidenta. Mluvčí Donalda Trumpa uvedla, že prezident hodlá na fóru hájit svůj protekcionistický program „Amerika na prvním místě".

Obchodní válka nezná vítěze, řekl čínský prezident. Zahájil ekonomické fórum v Davosu

Číst článek

Objevily se obavy, že Trumpova přítomnost by mohla obnovit násilné protesty, jimž fórum čelilo začátkem tohoto století. Americký prezident by měl v pátek pronést závěrečnou řeč.

V úterý vystoupí například kanadský premiér Justin Trudeau. Více panelů než v předchozích letech se bude věnovat umělé inteligenci a technologii blockchain, která vytváří kryptoměny, jako je například bitcoin. Důležitým tématem bude i křehkost či síla současného oživení ekonomiky a budoucnost kapitalismu.

Cílem zakladatele čtyřdenního fóra, profesora Klause Schwaba, bylo „zlepšit stav světa". K překonání mezilidských a mezistátních konfliktů vyzval ekonomické elity v předvečer zahájení i papež František. Hospodářský svět k tomu podle něj má značný potenciál.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme