Světový úspěch, moravské víno opět vyhrálo v Paříži. Vítězství ještě nikdo neobhájil, těší majitele

ROZHOVOR. Morava patří mezi nejlepší vinařské regiony na světě. Potvrzuje to opětovné vítězství vrbického Vinařství Horák v Paříži, kde získalo první double v historii prestižní soutěže Vinalies Internationales. Loni bodovalo s vínem růžovým, letos s bílým a porazilo 1000 konkurentů. Je to rarita, nikomu se to za dobu, co soutěž probíhá, nepodařilo, říká majitel vinařství Leoš Horák.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Luboš Bárta, dlouholetý člen poroty Vinalies Internationales, přebírá cenu za moravské vinařštví Horák

Luboš Bárta, dlouholetý člen poroty Vinalies Internationales, přebírá cenu za moravské vinařštví Horák | Foto: Luboš Bárta

Jak jste se o výhře dozvěděl?

Pár dní už to víme. Volal mi minulý týden degustátor přímo z výstavy z Paříže, že to není možné, že jsem obhájil loňské vítězství, loni jsem vyhrál s Rosé, ještě jsem slyšel v telefonu potlesk.

Jaké je tajemství pěstování světových šampionů?

Snažíme se to dělat dobře, jak nejlépe umíme a jak nám to chutná. Výstavy jsou nějaká část marketingu a někdy to člověka překvapí. Někdy je to věc náhody, že se to povede.

Kolik bude vítězná lahev vína stát?

Zatím to nemáme stanovené. Loni bylo to růžové v době vítězství už na trhu, takže jsme s cenou nic nedělali. Byl to také úplně jiný typ vína, který je nejlepší vypít třeba v prvním nebo druhém roce. Letos vyhrál Hibernal, víno mohutné, může se archivovat. Ještě není nalahvováno, asi za měsíc půjde do prodeje a pak budeme tvořit cenu. Odhaduji ji kolem pěti stovek.

Světová soutěž Vinalies Internationales
V soutěži bylo hodnoceno 3540 vín ze 45 zemí. Jen francouzských vín bylo přihlášeno 1545 a ostatní byli zástupci cizích zemí. Z České republiky bylo v soutěži hodnoceno 122 vín a z toho 36 získalo medaili.

Kde si ho bodu moci lidé koupit?

Nejsme běžně v obchodech, ale dodáváme do vinoték, gastronomie nebo u nás ve vinařství.

Vzhledem k loňskému velkému úspěchu, čekal jste ten letošní?

Nečekal, vůbec ne. Loni jsme žili z úspěchu, že je to maximum. Bylo mi to tak prezentováno i od pořadatelů soutěže, že je to super úspěch, jediný z České republiky. Nikdo nevyhrál dvakrát po sobě, nikdo vítězství zatím neobhájil. Vždycky z této soutěže vozíme medaile, ale vítěze kategorie do této doby ne.

Takže váš úspěch je úplnou raritou?

Ano, úplná rarita, tak je to i prezentováno, že se to nikomu ještě za tu dobu, co soutěž probíhá, nepodařilo obhájit. A navíc ještě takový malý stát. Kamarád říká, že ještě vyhrát s červeným vínem a budu mít zlatý hattrick.

V jak velké konkurenci vůbec vaše víno vyhrálo?

Vinařem roku se na Žofíně stalo Zámecké vinařství Bzenec. Porota se shodla jednohlasně

Číst článek

Bylo to v kategorii vín do dvanácti gramů zbytkového cukru. Mám dojem, že konkurence byla 1000 vín v kategorii bílých vín ze 40 zemí. Kategorií je pět. Naše Rosé získalo letos zlatou medaili a pak ještě tři stříbrné, za vlašský ryzlink, veltlín a cuvéé. To mě potěšilo. Takže pět ocenění celkově.

Ví se teď o vás více ve světě nebo u nás?

Ví, Paříž má zvuk a šampion bere vše, takže média to zajímá. Loni jsem mluvil o životním úspěchu a dnes to říkám znovu.

Kolik lahví šampiona se dostane na trh?

Půjde o čtyři tisíce lahví, chceme vytvořit speciální edici.

Petra Holinková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme