Švýcarsko otevře svůj pracovní trh Čechům

Od počátku dubna budou moci Češi legálně pracovat ve Švýcarsku. Dosud se dohoda o volném pohybu osob mezi Švýcarskem a Evropskou unií vztahovala jen na původních 15 členských států. V těchto dnech ale alpská republika vyjednala s unií protokol, který umožňuje volný pohyb i občanům nových členských zemí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alpy | Foto: svycarskealpy.cz

Ve Švýcarsku budou moci pracovat jak lidé v zaměstnaneckém poměru, tak živnostníci. Do roku 2011 ale bude jejich přístup na pracovní trh podléhat některým přechodným omezením. Jak připomíná ekonom České spořitelny Petr Zahradník, pracovat ve Švýcarsku je sice velmi atraktivní, trh práce je ale tam velmi náročný.

Každý bude muset splnit velmi náročná kvalitativní kritéria. Pokud jim dostojí, otevírá se mu řada možností v oborech, ve kterých je tato alpská země špičkou, a není to jen turismus.

"Švýcarsko stále patří minimálně k evropským lídrům v oblasti finančních služeb, současně je Švýcarsko velice známou zemí v oblasti farmaceutického průmyslu, nejen výroby, ale i vývoje léků. Švýcarsko je zajímavé i v oblasti přesného strojírenství, kde nejsou zajímavé jenom hodinky, ale i přesné stroje," vyjmenoval Zahradník.

Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme