Sýr Smetanito neparazituje na značce Apetito, rozhodl ve sporu mlékáren soud

Sýr Smetanito neklame spotřebitele a neparazituje na sýrech značky Apetito. Po pěti letech sporů o tom rozhodl Městský soud v Praze. V obchodech tak zůstanou oba výrobky se svým názvem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Apetito / Smetanito | Foto: Český rozhlas

O výsledku sporu informoval jako první server Aktuálně.cz. Podle soudců je třeba značku Smetanito považovat za originální název, který si zaslouží ochranu, a značky si nejsou podobné ani slovním základem ani koncovkou.

Tavený sýr Apetito se vyráběl už za socialismu. Dělaly ho dvě mlékárny, které patřily stejnému podniku. Pak přišla privatizace a různé provozy získali odlišní vlastníci, v tomto případě dvě různé francouzské mlékárny.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výsledku sporu mlékáren o značku sýrů informovala redaktorka Jitka Hanžlová

Ochrannou známku si jako první zaregistrovala hodonínská mlékárna TPK patřící francouzskému koncernu Bongrain.

Druhá mlékárna, společnost Bel Sýry Česko, ovládaná francouzskou firmou Fromageries Bel, vyráběla v Želetavě tavené sýry pod stejnou značkou až do roku 2005, ovšem s tím, že do názvu přidala jedno písmeno "t" navíc.

Proti tomu protestovala hodonínská mlékárna a soud jí v roce 2005 vyhověl. Želetavská mlékárna proto přešla na značku Smetanito s dovětkem, že se jedná o nástupce Apetitta.

Nejdřív Apetitto, pak Smetanito

Ani nový název se ale hodonínské mlékárně nelíbil. Tvrdí, že Smetanito klame spotřebitele, napodobuje sýry Apetito a parazituje na jejich oblíbenosti. Zástupci mlékárny kritizovali podobný obal a také koncovku -ito.

Námitky odmítl už v roce 2007 Úřad průmyslového vlastnictví. Podle expertů nejsou obě značky nijak podobné a lidé si je v obchodech nespletou. Hodonínská společnost TPK se proto obrátila na soud.

A po cestě přes Městský soud v Praze a Nejvyšší správní soud se kauza kvůli zjištění formálních chyb v rozhodnutí vrátila znovu do Prahy.

Jitka Hanžlová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme