Tatra Kopřivnice hledá nové trhy. Chystá kontrakt v Saúdské Arábii

Tradiční moravský výrobce nákladních vozů Tatra Kopřivnice má potíže s odbytem a v Evropě stále klesá poptávka po autech. Firma proto hledá nové trhy. Jako velice perspektivní vidí například jihovýchodní Asii, Brazílii, Kanadu, Austrálii nebo Indii. Nyní oznámila, že uspěla v Saúdské Arábii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Znak TATRA, tatrovka | Foto: Jakub Říšský

Chystaný kontrakt Tatry Kopřivnice v Saúdské Arábii je výsledkem několikaletého jednání. Ředitel pro mezinárodní obranné programy Tatry Pavel Štefka uvedl, že se v nejbližších dnech blíží k úspěšnému konci. Druhá strana si už objednala demo vodidla a malou zakázku na desítky kusů aut. Cílová zakázka by měla být podle Štefky mnohem větší.

Do Saudské Arábie by měla Tatra dodávat střední Tatry 810, které jsou součástí výzbroje české armády. Ale Štefka, který nechtěl o kontraktu prozradit agentuře ČTK žádné větší podrobnosti, dodal, že potažmo to mohou být i jiná vozidla.

Pravděpodobně to ale nebudou vozy Phoenix, na kterých spolupracuje s automobilkou DAF, aby si zajistila práci. Tatrovka zaměstnává téměř dva a půl tisíce lidí.

Dohoda také předpokládá, že v budoucnu se vozidla budou montovat v Saúdské Arábii a budou se vyvážet do okolních zemí. I v Saúdské Arábii roste totiž nezaměstnanost. Tento týden se objevily zprávy, že vláda se bojí růstu nezaměstnanosti až o 400 tisíc ročně. Proto rozhodla, že i v dělnických profesích budou pracovat především saúdové.

Tatra 810 | Foto: Tatra

Vyhlásila takzvaný program ‘saudizace‘. Parlament nedávno schválil normy, podle kterých na každé místo ve veřejném sektoru včetně údržbářských profesí musí být saúdský kandidát. A soukromé společnosti dostanou povinnou kvótu nejméně 35 procent míst pro saúdy.

Firmám se to ale nelíbí, zvlášť když budou povinny vyplácet minimální mzdu, která je však dvojnásobkem toho, co platí zahraničním dělníkům.

Problémem také je, že místní lidé jsou zvyklí pracovat především ve státním sektoru, kde berou za pár hodin práce vysoký plat. V soukromé sféře pracují z 90 procent cizinci.

Jitka Hanžlová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme