Technologickým firmám se daří. Skype nabírá inženýry po celém světě

Technologické tituly jsou v kurzu. Většina společností, které v posledních několika dnech nahlásily výsledky za první čtvrtletí, totiž výrazně překonala očekávání trhu. Mezi ně patří Apple nebo Intel. Navíc letos mnoho firem plánuje, že nabídne své akcie prostřednictvím burzy. A právě možnost koupit podíl ve Facebooku a nebo Skype by měla zájem investorů o tento sektor ještě povzbudit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výkonný ředitel Skype Sten Tamkivi

Výkonný ředitel Skype Sten Tamkivi | Foto: www.skype.com

Díky ozdravení globální ekonomiky mnohé technologické společnosti věří v lepší zítřky a začínají investovat. V exkluzivním rozhovoru v Talinu to Rádiu Česko potvrdil i výkonný ředitel Skype Sten Tamkivi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor Romana Chlupatého s výkonným ředitelem Skype Stenem Tamkivim

„Určitě. My už v tuto chvíli výrazně nabíráme. A to po celém světě. Přirozeně, růst v Talinu je toho součástí,“ říká Tamkivi a pokračuje:

„Berte to prostě tak, že i když vyrábíme nástroje umožňující komunikovat na velkou vzdálenost, při jejich výrobě je mnohem jednodušší, když lidé sedí v jedné místnosti anebo když prostě jednotlivé týmy mají možnost pracovat na jednom místě. Proto vedle Talinu posilujeme týmy i v dalších evropských městech: ve Stockholmu, kde máme většinu vývojářů zaměřených na audio a video, v Praze, kde rosteme už několik let a kde se vymýšlejí různé webové aplikace, a stejně tak teď expandujeme i v Silicon Valley.“

Vy jste začínali v Evropě a do Silicon Valley teď expandujete. Kráčíte tak opačnou cestou, než mnohé úspěšné technologické firmy, které v Silicon Valley začínaly. Není to paradox?

„Historicky tím, že byl Skype z Evropy, jaksi nenaplňoval obecné představy o globálních internetových firmách. S tím souhlasím. Pokud jste totiž na internetu a máte úspěchy, tak si lidé myslí, že jste ze Spojených států. No a to teď bude čím dál tím víc pravda i o Skype.“

Znamená to tedy, že napříště budete preferovat Spojené státy? A nebo se budete soustředit na oblasti, kde je prostě dostatek talentovaných lidí, a tam pak jaksi přirozeně budete růst?

„Bude to o dostupnosti talentu. Pokud se zaměříte na středo- a východoevropské trhy, na Českou republiku a Estonsko, a nebo obecněji na region severní a východní Evropy, tak najdete bezesporu hodně technických talentů, hodně talentovaných inženýrů. Zároveň ale musíte brát v potaz i to, že jsou tyto země relativně malé. Což znamená, že musíte být na několika místech, musíte pracovat v několika jazycích a tak dále. To zaprvé. Zadruhé musíte brát v potaz to, že díky tomu, kam jsme se dostali, díky tomu, jak známí jsme, máme řekněme ten luxus, že si můžeme vybírat i v té nejbohatší pokladnici telentu v Americe, v Silicon Valley. A tam lidé mají jisté zkušenosti, které v Evropě nemáme. Což neznamená, že preferujeme jedno, nebo druhé. Je dobré využívat oba zdroje. Navíc, nesmím zapomenout ani na to, že máme kanceláře v Asii. Tam se sice nedělají inženýrské práce, ale máme tam mnoho významných partnerů. A ty je třeba si udržovat za pomocí lokální přítomnosti.“

Zmínili jsme talent. Co dalšího je třeba, aby se nápad proměnil v produkt, aby s ním firma uspěla, aby přežila poporodní bolesti a aby se z gararáže propracovala až do první ligy?

„Zajímavé je, že se mě lidé na to, jak nám estonská vláda na začátku pomohla, několikrát ptali. No, berte to tak, že registrováni jsme v Lucembursku. První kanceláře jsme měli v Talinu a ve Stockholmu, kde jsme také začali najímat naše první zaměstnance. O něco později pak přišel na řadu Londýn. A to nejlepší, co pro nás vlády ve všech těchto zemích udělaly, bylo to, že se nám, jak jen to bylo možné, klidily z cesty. Podle mě je například pro úspěch technologických firem, které začínají, nutné, aby čelily co možná nejnižším byrokratickým překážkám. To znamená co možná nejméně papírování, když děláte elementární věci, jako je založení společnosti, najímání lidí, uzavírání zaměstnaneckých kontraktů, jako je danění a tak dále. Čím méně času a síly spotřebujete na tyto věci, tím více se můžete soustředit na vývoj skvělého produktu a na to, abyste s ním uspěli.

Přesto, existuje nějaká oblast, kde by vláda mohla aktivně pomoci, něco, co by zvýšilo šanci, že se v zemi objeví řekněme nový Skype a že také uspěje na globálním trhu?

Pokud je něco, s čím vláda může pomoci, tak je to politika vedoucí k tomu, že je společnost otevřenější a tolerantnější. To jsme měli možnost sledovat ve všech zemích, kde máme své kanceláře. Pokud totiž vyrábíte produkt pro celý svět, musíte najímat lidi z celého světa. Musíte mít možnost do země přivést lidi, kteří mají řekněme PhD v počítačových vědách, a nechcete přitom přemýšlet o tom, jestli jsou místní a nebo z ciziny. Pro vás je rozhodující, že mají talent. No a tito lidé se musí řekněme například zde v Talinu cítit dobře, musí tu mít školy pro své děti, musí mít možnost mluvit anglicky u doktora a mnoho a mnoho dalších malých věcí, na nichž otevřená, multikulturní společnost stojí. To je podle mého názoru také nezbytná podmínka pro to, aby země produkovala úspěšné společnosti.“

Stejně k tomu jistě přispívá i to, když je stát technologicky na úrovni a stále schopný jít kupředu. V této souvislosti mě napadá, že na letišti v Talinu nahradila telefonní budku Skype budka. Bude tento estonský krok svět následovat, jde o začátek konce telefonní budky?

„Tak pokud vím, zhruba před rokem se Estonsko stalo třetí zemí na světě, kde se zrušily telefonní budky. Myslím, že jde o Finsko, Jordánsko a Estonsko, kde v tuto chvíli nejsou žádné telefonní budky. Takže když se estonská vláda rozhodla představit Skype budku, on to totiž není náš projekt, ale jejich, šlo o celkem zajímavý a zábavný zvrat. Rok poté, co budky zmizely, se objevily v jiné formě. A nás ve Skype to vcelku potěšilo.“

Možná, že to tak může být jeden z vašich budoucích projektů, vyměnit všechny telefonní budky na světě za Skype budky. Ale vážně, co dalšího plánujete, na čem teď pracujete?

„Velkou věcí, na které právě pracujeme, je naše IPO. Proto nyní také máme bobříka mlčení, kterého každá firma před tím, než nabídne své akcie na trhu, musí dodržet. Proto vám nemůžu ani naznačit, co chystáme. Ale sledujte nás. Máme hodně lidí, a ti pracují.“

Někteří pozorovatelé se obávají toho, že se po IPO změníte z firmy s mentalitou garážových rebelů na nudnou, pouze na zisk se orientující korporaci. Jak tomu chcete zabránit?

„My IPO nepovažujeme za něco, s čím končí éra. To ani náhodou. Není to tak, že by se měly změnit naše hodnoty a nebo firemní kultura, na které jsme léta pracovali. Naším cílem vždy bylo vyrábět produkt, který se spotřebitelům líbí. A to si nemyslím, že by se mělo měnit.“

Na závěr otázka týkající se Česka, respektive vaší tamní pobočky. Hodláte tam něco měnit?

„Nabíráme nové zaměstnance. Pokud půjdete na jobs.skype.com, tak tam máme průběžně aktualizovaný seznam pozic, které chceme zaplnit. Ano, Praha je jedním z míst, kde hledáme spoustu dobrých inženýrů, kteří by se k nám přidali.“

Což znamená, že jste s prací vaší pražské pobočky spokojení?

Ano, naprosto. Postupně roste už od roku 2007, kdy jsme ji otevřeli. Jsou to tedy už čtyři roky. A někteří zaměstnanci, které tam máme, jsou tak svým způsobem už veteráni.“

Roman Chlupatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme