Telefonování by mělo být levnější

Český telekomunikační úřad snížil maximální ceny za propojení telekomunikačních sítí o třetinu. Operátoři proto očekávají, že výrazný pokles poplatků, které si platí za telefonické hovory mezi svými sítěmi, povede i ke snížení cen hovorného pro koncové zákazníky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

telefonní budky | Foto: Jan Rosenauer

Následkem toho bude podle ekonoma Martina Škaroupky z Conseq Finance větší konkurence mezi operátory a tedy i nižší cena telefoních hovorů. "Pro koncové zákazníky se rozhodnutím otevřel prostor pro výraznou redukci telefonních tarifů, a to i v nejrozšířenějším místním styku, kde se ceny brzy dostanou pod jednu korun za minutu už ve špičce. Na základě tohoto zlevnění potom budou alternativní operátoři ukusovat Telecomu jeho podíl a ten bude svou dosavadní prakticky monopolní pozici ztrácet."

Ceny v České republice se tak podle analytika Raiffeisenbank Jindřicha Svátka vyrovnávají se sousedními zeměmi. Tam je totiž hovorné výrazně levnější. "Toto rozhodnutí bude mít pozitivní vliv pro konkurenci na telekomunikačním trhu a je možné, že příští rok bude Český telecom nucen i snížit ceny podle toho, jak se zachová konkurence."

Markéta Kaclová, Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme