Telekomunikační firma O2 překvapila analytiky. Zvýšila zisky o 8 procent

Telekomunikační firma O2 zvýšila své zisky. Za tři čtvrtletí letošního roku vydělala 4 miliardy korun. To je víc, než předpokládali analytici. Firma své hospodářské výsledky zveřejnila v úterý ráno. Za rok 2016 očekává zisk 5 miliard korun. Vedení chce mimo jiné vyplácet akcionářům peníze nad rámec dividendy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O2 Czech Republic a.s. | Foto: O2 Czech Republic a.s.

Ze zveřejněných hospodářských výsledků se dá například vyčíst to, že její čistý zisk do září vzrostl o 8 procent. Za celý letošní rok očekává čistý zisk přes 5 miliard korun. Firma má v plánu vyplatit 90 až 110 procent z letošního zisku na dividendách.

Management také navrhuje vyplatit akcionářům peníze nad rámec dividendy. Chce postupně rozdělit až 11,2 miliardy korun, tedy 36 korun na akcii, z takzvaného fondu emisního ážia. Většinovým vlastníkem je investiční skupina PPF Petra Kellnera. Má více než 80 procent. Loni od O2 oddělila sítě a datová centra do společnosti CETIN.

O2 se také obchoduje na Pražské burze. Tam cena jejích akcií poslední dobou klesá, a proto se dá předpokládat, že oznámená dividendová politika by měla přispět k většímu zájmu investorů kupovat akcie společnosti.

Firmě O2 se podařilo zastavit dlouhotrvající pokles výnosů. Vsadila totiž na snižování nákladů a na poptávku po datových službách. Tato strategie má vyvážit pokles zájmu o pevné linky a propad výnosů z volání a SMS.

Zaměřuje se na nové služby, hlavně na budoucí příjmy z internetové televize, v současnosti nejrychleji rostoucí část byznysu firmy. Kvůli televizi po internetu domácnosti platí víc za pevné linky. Počet uživatelů O2 TV, která funguje na pevné lince od O2 i na internetovém připojení od jakéhokoliv poskytovatele, vzrostl o 12 procent na 220 tisíc.

Firma má téměř 5 milionů klientů. Více než polovina klientů v sítí používá chytrý telefon. Jeden a tři čtvrtě milionu zákazníků využívá internet v mobilu.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme