Televize JOJ chce, aby ze Slovenska zmizely české televizní programy

Slovenská soukromá televize Joj rozeslala slovenským operátorům výzvu, aby vypnuli vysílání všech českých kanálů, včetně České televize. "Operátoři nevidí důvod pro to, aby Česká televize z jejich nabídky vypadla," napsal deník Pravda na svém webu s tím, že oslovil i Českou televizi, ta však do uzávěrky nereagovala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Televize | Foto: CC0 Public domain, tookapic

Joj podle deníku vadí, že Česká televize vysílá zahraniční filmy či seriály, na které nemá licenční práva na Slovensku, ale jen v Česku. Ze stejného důvodu v minulosti ukončily vysílání na Slovensku televize Prima a Nova, které své hlavní kanály nahradily stanicemi Nova International a Prima Plus. "Ty jsou pro diváky zklamáním, protože vysílají jen vlastní tvorbu," poznamenala Pravda.

Murdoch převezme vysílání televize Sky, dostal zelenou z Bruselu

Číst článek

"Televize Joj nijak neomezuje šíření médií, která mají řádně vypořádaná licenční práva na slovenské území. Naše snahy neznamenají, že omezujeme konkurenční boj na slovenském mediálním trhu," uvedla mluvčí Joj Lucia Kulihová. Za manažerskou povinnost však označila ochranu obchodních práv firmy. "Televize Prima a Nova už dokázaly na Slovensku spustit stanice s lokálními licencemi, což je legislativně korektní postup," dodala.

Stanice popírá, že by tyto snahy poškozovaly diváky. "Jde nám o zamezení nezákonného vysílání, které poškozuje nejen naše obchodní zájmy, ale i zájmy ostatních televizí. Podobně jako Prima či Nova i Česká televize se může ucházet o licenci na lokální vysílání pro Slovensko," uvedla marketingová ředitelka Joj Ivana Semjanová.

Stížnost je legitimní, říká rada

Operátoři by měli "problémové" zahraniční tituly blokovat, což ale v praxi nečiní, i když už byli za nelegální šíření českých televizí pokutováni. V on-line archivu České televize je obsah, na který televize nemá slovenskou licenci, blokovaný, podotkla Pravda.

"Pokud mají slovenští vysílatelé dojem, že šířením českých stanic na území Slovenska dochází k zásahu do jejich majetkových práv, je pochopitelné a legitimní, že se proti tomu snaží bránit," uvedla mluvčí slovenské rady pro vysílání Lucia Jelčová.

Rada v prosinci potrestala společnost UPC za šíření českých stanic včetně České televize bez souhlasu vysílatele pokutou 10 000 eur (asi 2,67 milionu Kč). Ta se odvolala k soudu.

Operátoři, oslovení listem, ale problém nevidí. "S Českou televizí máme uzavřenou platnou smlouvu. Momentálně jsme od smluvního partnera nezaznamenali signály, že by měl vůči aktuálnímu nastavení distribuce stanic skupiny ČT jakékoliv výhrady," uvedla firma Telekom, nabízející populární televizní službu Magio. "Klíčový je pro nás samozřejmě dopad na naše zákazníky," dodala. Podobně se vyjádřily i společnosti Orange a UPC.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme