Tématem summitu G20 je hlavně měnová politika

Hlavním problémem rozdělujícím nejvlivnější ekonomiky světa zůstává měnová politika. Je to patrné i na summitu G20, který druhým dnem pokračuje v Jižní Koreji. Hlavním kamenem úrazu zůstává americké obvinění Číny, že podhodnocuje měnu, tedy Juan, a tím si zajišťuje výhodu ve vzájemném obchodování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Barack Obama na summitu G20 v jihokorejském Soulu | Zdroj: ČTK

Podobná kritika se ovšem snáší i na Spojené státy kvůli posledním krokům americké centrální banky, která skupuje vládní dluhopisy, do ekonomiky jsou pumpovány nové peníze, konkrétně jde o 600 miliard dolarů, čímž ale dochází k oslabování dolaru a na druhé straně zpevnění jiných měn.

Přehrát

00:00 / 00:00

Summit G20 v jihokorejském Soulu sleduje východoasijský zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš

Na poslední chvíli tak lídři G20 usilují o dosažení kompromisu. Ostatně jejich vyjednavači se o to snažili až do rána. Hostitelská země ale zůstává optimistická, ve hře je skutečně mnoho. Obavy z vytváření dalších obchodních bariér, které by mohly vrátit svět do recese, totiž nejsou neopodstatněné.

Pozornost světa byla i proto upřena na schůzku amerického prezidenta Baracka Obamy s jeho čínským protějškem Chu Ťin-taem. Oba prezidentu jednali o problémech zatěžujících jejich vzájemné vztahy 80 minut, nic konkrétního jejich rozhovory ale nepřinesly, pouze prohlášení, že se obě strany budou společně snažit o řešení problémů. Spekulace, že by Američané přestali pumpovat nové peníze do vlastní ekonomiky a Číňané na oplátku uvolnili svou měnu, se tak nepotvrdily.

Vztahy Washingtonu a Pekingu jsou v posledních týdnech napjaté právě kvůli této politice. Samozřejmě existují spory ohledně vlivu obou zemí v asijsko-pacifickém regionu, kde se o různá sporná území stále hlasitěji Čína hlásí a Spojené státy naopak vytvářejí protiváhu rostoucímu čínskému vlivu, ať už jde o spojenectví či strategické partnerství s Vietnamem, Indonésií a dalšími státy.

Tyto otázky ale budou dominovat až schůzce Baracka Obamy s Chu Ťin-taem v rámci státní návštěvy čínského prezidenta v USA v lednu příštího roku.

Robert Mikoláš, Martina Mašková, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme