Temelín má opět problémy

Obsluha jaderné elektrárny Temelín znovu musela odstavit turbínu. Výkon reaktoru byl snížen z 55 na 1,8 procent nominálního výkonu. Důvodem je zjištěný nárůst chvění ve strojovně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obsluha turbínu odstavila po více než dvoudenním provozu turbogenerátoru, kdy jaderná elektrárna dodávala do sítě v rámci prováděných testů až 430 megawatt elektrické energie. Po předchozí vynucené odstávce pracovníci JETE turbogenerátor znovu přifázovali do sítě v neděli večer. Důvodem nynějších problémů je podle mluvčího elektrárny Milana Nebesáře nárůst chvění ve strojovně.

Jak Českému rozhlasu řekl Milan Nebesář, v průběhu zkoušek se podařilo úspěšně zprovoznit systém nízkotlaké i vysokotlaké regenerace včetně vyzkoušení zařízení na separaci a přihřívání páry.

Za letošní rok jde už o čtvrtý problém této jaderné elektrárny. Naposledy musel Temelín snížit výkon minulý týden, kdy z části jedné z turbín vyteklo kvůli netěsnosti několik desítek litrů oleje. Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové je Temelín v etapě energetického spouštění a proto nejsou tyto problémy vážné.

Jitka Kramářová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme