Téměř tři čtvrtiny webů nabízejících úvěry v EU porušují zákon

Nepravosti při poskytování spotřebitelských úvěrů přes internet jsou v Evropě hodně rozšířené. Kontrola webových stránek nabízejících úvěry na koupi spotřebního zboží v Evropské unii ukázala na časté porušování zákona.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Z 562 webů zkontrolovaných Evropskou komisí ve všech 27 členských státech EU a také v Norsku a na Islandu jich 70 procent nevyhovělo unijním normám.

Z kontrolovaných zemí nejlépe dopadl Island. Proti žádné z deseti tam zkontrolovaných webových stránek nemusely dozorčí orgány zakročit.

Naopak ve Španělsku a na Slovensku se porušení zákona dopustilo všech 29, respektive deset kontrolovaných internetových poskytovatelů úvěrů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Závěry šetření Evropské komise zprostředkoval bruselský ČRo zpravodaj Pavel Novák

Dobře nevyšla z šetření ani Česká republika. Nepravosti se našly u devíti z deseti prověřovaných stránek.

Nejčastějším prohřeškem proti pravidlům platným v celé Unii je zatajování informací, podle kterých se zákazník rozhoduje o vzetí úvěru. Například chybějící roční úroková sazba je pro spotřebitele základním údajem, podle kterého porovnává jednotlivé nabídky.

Řada kontrolovaných webových stránek postrádala také informaci, na jak dlouho se smlouva o úvěru uzavírá. Běžnou praxí bývá také zatajování celkové výše poplatků za poskytnutí úvěru.

Nepoctivým nabídkám úvěrů nahrává anonymita internetu, ale i sami zákazníci

Číst článek

Dozorové orgány v jednotlivých zemích mají do podzimu Evropské komisi nahlásit, jak s hříšníky naložily. Někde je vyzvou k odstranění chyb a pohrozí jim pokutou.

V České republice se kontrolou webu nabízejících úvěry zabývá Česká obchodní inspekce. Podnikateli může vytknout chyby na jeho stránkách, ale zároveň už mu za ně založí i pokutu a nařídí nápravu nedostatků.

Pavel Novák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme