‚Termín už se prodlužovat nebude.‘ O výplatu peněz od Sberbank si ještě nezažádalo tři tisíce lidí

V pátek je poslední den, kdy si mohou věřitelé zkrachovalé banky Sberbank zažádat o vyplacení svých peněz. Podle informací ředitele retailového bankovnictví Komerční banky Marka Vosátky jich stále zbývá více než tři tisíce. Pražský městský soud prohlásil konkurz na Sberbank CZ koncem srpna 2022 poté, co jí Česká národní banka odebrala bankovní licenci. Příčinou bylo zhoršení situace kvůli odlivu vkladů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Když na začátku roku ruská banka zkrachovala, lidé se marně snažili dostat ke svým úsporám. Obce a kraje v ní mají zablokované miliardy

Pražský městský soud prohlásil konkurz na Sberbank CZ koncem srpna 2022 | Foto: Petr Horník Právo / Profimedia | Zdroj: Profimeda

Ke čtvrtku bylo podle Komerční banky vyplaceno téměř 12 tisíc subjektů v celkové výši 25,7 miliardy korun. Zbývá tak ještě více než tři tisíce věřitelů s částkou necelých 700 milionů korun. Vyplaceno je tak zhruba 98 procent částky. Ti, kteří si dosud nezažádali, jsou většinou věřitelé, kteří tam mají malé částky v řádu tisíců korun.

‚Zbývá ještě pět miliard korun.‘ Klienti zkrachovalé Sberbank se ještě týden mohou přihlásit o své peníze

Číst článek

V takové situaci je Alena Havránek z Prahy. „Já jsem měla u Sberbank hypotéku a každý měsíc jsem tam poslala ze své jiné banky balík peněz, aby oni si stáhli částku za hypotéku. Řádově něco přes dva tisíce tam budu mít,“ říká. 

O výplatu si nezažádala jednoduše jen proto, že se jí nechtělo jít na pobočku a trávit tam čas vyplňováním papírů, případně dokládat další potřebné dokumenty. 

Žádat o peníze jde sice i přímo na pobočce, ale vše lze vyřídit online a velmi jednoduše. „Důvodem, proč menší věřitelé nepožádali o výplatu, mohl být strach z administrativní náročnosti celého procesu. Znovu bych chtěl zdůraznit, že prostřednictvím webových stránek Komerční banky je žádost o výplatu do sto tisíc korun velmi jednoduchá a velmi rychlá,“ připomíná ředitel retailového bankovnictví Komerční banky Marek Vosátka.

Peníze zkrachovalé Sberbank mohou být vyplaceny věřitelům, potvrdil vrchní soud původní rozhodnutí

Číst článek

Upozorňuje také, že zpracovat už se stihnou především jednoduché žádosti o výplatu. A je potřeba mít připravené veškeré dokumenty, zejména u firem, společností a různých organizací. Jejich seznam je k dispozici na webových stránkách Komerční banky.

U složitějších případů, kde by byla potřeba například plná moc nebo prokázání skutečných vlastníků společnosti, už není banka schopna výplatu garantovat.

Podle insolvenční správkyně Jiřiny Lužové je skutečně poslední možnost přihlášení v pátek. „Termín jsme prodlužovali dvakrát, takže už se prodlužovat nebude. O své peníze tito věřitelé nicméně nepřijdou a dostanou je v rámci konečného rozvrhu při ukončení procesu insolvence,“ uvedla.

V pátek mohou lidé podávat online žádosti na stránkách Komerční banky do 11 hodin. A přímo na pobočkách potom do 15 hodin.

Monika Ginterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme