Těžší daňová optimalizace a lepší odhalení daňových podvodů, slibuje Evropská komise

Evropská komise navrhne změny ve vyměřování daně z přidané hodnoty (DPH), které by měly v Evropské unii pomáhat v boji s podvody a omezovat firmám prostor pro takzvanou daňovou optimalizaci. S odvoláním na návrh dokumentu, který by měl být zveřejněn ve středu, o tom v úterý informovala agentura Reuters.

Štrasburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Měna eurozóny. (Ilustrační snímek) | Foto: Phil Noble | Zdroj: Reuters

DPH by se při přeshraničním obchodu měla podle návrhu vyměřovat na základě sazby v zemi, kde se zboží prodává, a nikoli podle sazby v zemi, kde sídlí prodávající. Navrhovaná změna je součástí širší snahy komise o spravedlivější zdanění podniků, které předcházela zjištění, že řada firem využívá mezer v předpisech k placení nízkých daní.

Evropská komise posoudila uchazeče o unijní agentury. Jednu z nich by chtělo i Česko

Číst článek

„Při zdanění zboží a služeb ve státě určení nebude mít pro dodavatele žádný významnější přínos, když bude sídlit v členské zemi s nižší sazbou,“ píše se v dokumentu.

Nejnižší sazby DPH na většinu produktů v rámci EU teď uplatňují Lucembursko a Malta. Navrhovaná změna ve vyměřování DPH podle Evropské komise sníží potřebu harmonizace sazeb.

Úprava by také měla zvýšit daňovou zátěž firem, které obsluhují trh EU z jediné základny v některé z členských zemí s nízkou sazbou. Jde například o americký internetový obchod Amazon, který má své evropské sídlo v Lucembursku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme