Zadlužená cestovka Thomas Cook žádá britskou vládu o pomoc. Její krach by ohrozil 600 tisíc lidí

Zadlužená britská cestovní kancelář Thomas Cook, která patří k největším na světě, požádala o pomoc vládu v Londýně. Informoval o tom list Financial Times a server BBC. Společnost k tomuto kroku přistoupila poté, co jí věřitelské banky nařídily, aby si zajistila dalších 200 milionů liber (téměř 5,9 miliardy korun) jako rezervu pro zimní měsíce. Pokud Thomas Cook peníze nesežene, hrozí mu už tento víkend převedení pod nucenou správu.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlo cestovní kanceláře Thomas Cook na letišti v Palma de Mallorca | Foto: Paul Hanna | Zdroj: Reuters

Kvůli kolapsu firmy by se mohly dostat do potíží její klienti. V současnosti je s cestovní kanceláří Thomas Cook na dovolené asi 600 tisíc lidí.

Podle Financial Times o dodatečných 200 milionech liber společnost jedná s vícero potenciálními investory, včetně vlády. „O finanční situaci firem nespekulujeme,“ uvedlo podle BBC v prohlášení britské ministerstvo dopravy.

‚Potkáte se s tučňáky i tuleni.‘ Cestovní kanceláře v Česku nabízí dovolenou na Antarktidě

Číst článek

Thomas Cook si už minulý měsíc dohodl finanční injekci 900 milionů liber. Dohoda předpokládá, že Thomas Cook získá 450 milionů liber od čínské firmy Fosun Tourism, která se díky tomu stane většinovým vlastníkem britského podniku.

Dalších 450 milionů liber by podle dohody měli poskytnout držitelé dluhopisů a věřitelské banky. Požadavek věřitelů zajistit si dodatečných 200 milionů liber ale dohodu o finanční injekci ohrožuje.

Společnost Thomas Cook byla založena v roce 1841 a patří mezi nejstarší cestovní kanceláře na světě. Zaměstnává asi 21 tisíc lidí v různých částech světa. Jejích služeb využívá asi 19 milionů klientů ročně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme