Tisíce Němců protestovaly proti propouštění v Opelu

Na 20 000 lidí se v německé Bochumi zúčastnilo rozsáhlého protestu proti plánům na propouštění v místní automobilce Opel. Podnik, který patří General Motors, plánuje snižování počtu zaměstnanců a částečnou odstávku výroby. Americký koncern tím chce dostat své evropské podniky z dlouhodobé ekonomické ztráty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

mračna nad automobilkou | Zdroj: ČTK

Centrem odporu proti zamýšlenému propouštění se staly závody automobilky Opel v německé Bochumi. Jejich zaměstnanci už několik dní stávkují a ve dne v noci hlídají všechny vjezdy do areálu továrny. Také dnešní celoevropský den protestů byl právě v Bochumi nejmohutnější. Centrem města prošel mnohatisícový průvod protestujících.

Koncern General Motors minulý týden oznámil, že hodlá propustit asi 12 tisíc z celkem 63 tisíc evropských zaměstnanců. Většina plánovaných škrtů připadá právě na německé pobočky, které jsou dlouhodobě nerentabilní.

Svým německým kolegům vyjádřili solidaritu také zaměstnanci poboček automobilky v jiných zemích. Pokud ale zastavili práci, pak jedině proto, že bez dílů, které se vyrábějí v Bochumi, nemohou ve výrobě pokračovat.

Marika Táborská, Jan Moláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme