Zetor propustí 260 zaměstnanců. Firma má podle odborářů ekonomické problémy

Výrobce traktorů Zetor propustí z brněnského závodu ke konci března 260 lidí, což je asi 40 procent zaměstnanců. Podle odborářů jsou důvodem dlouhodobé ekonomické problémy. Uvedla to Česká televize, informaci následně potvrdil vedoucí odborů Alois Kazelle. Vyjádření vedení Zetoru zjišťujeme.

Tento článek je více než rok starý.

Brno (Aktualizováno: 11:04 18. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Traktory firmy Zetor

Traktory firmy Zetor | Zdroj: Profimedia

„Včera jsme se na tom domluvili s vedením společnosti. K propouštění mělo nejspíš dojít dřív, ale vedení očekávalo, že se ve druhém pololetí zvýší odbyt, což se obvykle stávalo. Ke zvýšení odbytu bohužel nedošlo,“ řekl v úterý vedoucí odborů Alois Kazelle. Dodal, že propouštění se týká profesí napříč podnikem od manažerů po dělníky.

Výpovědní lhůta začne zaměstnancům plynout v únoru, většina by jich měla skončit do konce března. Je ale možné, že část zaměstnanců přistoupí na dohodu.

Vzhledem k nedostatku volných zaměstnanců na pracovním trhu je pak pravděpodobné, že většina propuštěných najde v Brně jiné povolání. V okrese Brno-město byla v listopadu nezaměstnanost 4,1 procenta.

„Už od rána mi telefonují personalisté, abych lidem předal kontakt, je tedy možné, že najdou práci hned,“ uvedl Kazelle.

Zetor v číslech

Zetor Tractors zaměstnává asi 650 lidí v Brně a dalších 100 v zahraničí, 85 procent produkce jde na export.

Podle výročních zpráv několik let společnosti klesají tržby a snižuje se i počet vyrobených traktorů. Zatímco v roce 2014 společnost prodala 4187 traktorů a utržila 3,8 miliardy korun, v loňském roce to bylo 2765 traktorů a tržby 2,9 miliardy. Neustále mírně klesá i počet zaměstnanců, od roku 2014 o 128 lidí.

Již v roce 2015 se mluvilo o poklesu výroby, který byl způsoben mimo jiné zpřísněním emisních limitů. Vzpruhou pro brněnský podnik měl být mezinárodní obchod.

Brněnskou firmu pak v minulých letech několikrát navštívil i prezident Miloš Zeman. A zástupci Zetoru také byli součástí loňské podnikatelské delegace, která jela s hlavou státu do Ruska.

Firma tam pak s ruským partnerem KEMP podepsala podle svého vyjádření memorandum o dodávce až 6000 sad traktorů v následujících čtyřech letech s celkovou hodnotou zakázky 550 milionů eur, tedy v přepočtu přes 14 miliard korun.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme