Třetí sazba DPH od ledna zlevní část zboží. Vztahuje se na knihy nebo léky

Od nového roku začnou v Česku platit tři sazby daně z přidané hodnoty. Doteď byly jen dvě. Změny se příznivě dotknou všech domácností, při nákupu některého zboží odvedou státu menší daň. Úpravy v daňovém systému ale kritizují někteří ekonomové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Praze začíná veletrh Svět knihy | Foto: Filip Jandourek

Vedle 15procentní a 21procentní sazby bude platit i nová snížena desetiprocentní sazba DPH.

V Česku je naprostou novinkou. Podle odborníků se příznivě projeví v koncových cenách pro spotřebitele. Státu by totiž měl z nakoupeného zboží odvést menší daň než dosud.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Česku začne od ledna platit 10rocentní sazba DPH. Názory na daňové změny zjišťoval Jan Beneš

Nová sazba daně z přidané hodnoty platí ale jen na část výrobků. Mezi nimi je třeba dětská výživa.

„Půjde například o počáteční a pokračovací kojeneckou výživu, o léky a očkovací látky nebo o tištěné knihy a hudebniny. Pro spotřebitele bude tato změna příjemná, neboť u zboží, které bude podléhat desetiprocentní sazbě DPH, dojde pravděpodobně k poklesu ceny,“ vysvětluje mluvčí Finanční správy Petra Petlachová.

Na druhou stranu to bude znamenat méně peněz do státního rozpočtu. Navíc odborníci varují, že nová sazba přinese obrovskou administrativní zátěž nejenom pro státní úředníky, ale i obchodníky. Někteří právníci nicméně říkají, že úspory nakonec možná bude mít i stát.

„Zajímavou skupinou jsou léky, neboť největším spotřebitelem léků v České republice je vlastně stát a jím vlastněné zdravotnické organizace. Tudíž v konečném důsledku je možné, že ušetří i stát,“ připomíná manažer daňového poradenství společnosti PwC Tomáš Hunal.

Podle kritiků další změny systému škodí

Přijímání novel daňových zákonů kritizují podnikatelé a daňoví poradci. Změny politici schválili teprve nedávno a podniky se na ně nemohou řádně připravit. Navíc někteří ekonomové odmítají zavedení nové sazby DPH i z dalšího důvodu - podle nich daňový systém nesjednotí, naopak ho udělá ještě víc nepřehledným.

„Z mého pohledu je zásadní stabilizovat daňový systém. A stabilizovat znamená po nějaký čas ho neměnit, takže já se jednoznačně kloním k tomu ponechat sazby na stávající úrovni. Úplně zásadní je nezavádět nové změny, aby opět podnikatelé nemuseli měnit ceníky, nemuseli najímat nové daňové poradce,“ upozorňuje ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.

V porovnání s jinými členskými státy Evropské unie není zavedení druhé snížené sazby výjimkou. V současnosti má dvě snížené sazby daně z přidané hodnoty patnáct zemí Evropské unie a nižší z obou snížených sazeb DPH zpravidla zdaňují knihy a léky. Dvě snížené sazby mají například Belgie, Francie, Irsko nebo Maďarsko.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme