Třetina českých firem se stala obětí hospodářské kriminality

27 procent českých firem se v uplynulých dvou letech stalo obětí hospodářské kriminality. Je to o 7 procent více než v roce 2001. Zjistila to v průzkumu společnost Pricewaterhouse Coopers. Podle Heleny Čadanové z této společnosti je nejrozšířenějším deliktem rozkrádání majetku. Více než polovina firem přitom považuje za nejčastější delikt korupci. Žádný z oslovených manažerů však zkušenost s podplácením ve vlastní společnosti nepřiznal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dolary | Foto: Jan Rosenauer

"Tam zase máme pro to určité vysvětlení, jednak to, že korupce se velmi špatně odhaluje a zadruhé také, že v některých příapdech se může jednat i o určité tiché tolerování korupce, která může být považována za faktickou, i když nežádoucí hospodářskou praktiku."

Průměrné ztráty poškozených podniků přesáhly 2 miliony amerických dolarů. "To můžeme vysvětlit i jako určitý pozitivní jev, protože to znamená, že společnosti a organizace mají lepší mechanismy pro odhalování hospodářské kriminality. Pořád ještě ta odhalená hospodářská kriminalita nedosahuje té úrovně jako ve světě nebo v západní Evropě, kde se to pohybuje na úrovni asi 35-37 procent."

Markéta Kaclová, Pavla Dluhoschová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme