Trh s byty stále ovlivňuje hospodářská krize

Na trh s byty stále silně doléhá ekonomická krize. V prvních měsících roku stejně jako loni klesá počet prodejů nemovitostí a snižují se i jejich ceny. Výjimkou jsou jen ceny bytů v nejlepších lokalitách, které stagnují. Dalším problémem je rostoucí počet lidí, kteří jen stěží splácí půjčky na byt.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nové byty | Foto: Marián Vojtek

Spojení ekonomické a finanční krize vytvořilo netypickou situaci. Zatímco při klasické hospodářské recesi lidé do nemovitostí investují, protože jde o komoditu se spolehlivou a stabilní hodnotou, tentokrát tomu tak není. Na investici jim totiž banky nepůjčí peníze.

„Ceny bytů ve stabilizovaných čtvrtích – například v Praze-Dejvicích, Žižkově či Vinohradech – musí růst. Nabídka je relativně omezená. Nové byty nevznikají. Poptávka pořád roste,“ řekl Radiožurnálu Petr Ort, vedoucí katedry oceňování majetku bankovního institutu vysoká škola.

Přehrát

00:00 / 00:00

Trh s byty pořád ovlivňuje hospodářská krize. Podrobnosti od Jaroslava Skalického v Odpoledním Radiožurnálu.

Nejlepší investicí je teď podle něj nákup zhruba 50metrového bytu o velikosti 1+1. „Například někde na Žižkově. Je to investice s největším zhodnocením, jaké na trhu dosáhnete,“ uvedl.

Panelákové byty zlevní až o 20 procent

Horší je to s byty v panelových domech, které podle Orta zlevní o dalších 15 až 20 procent. Navíc majitelé musí počítat s tím, že je v budoucnu čeká důkladná rekonstrukce.

„Nejhorší situace bude ale u nových developerských projektů. Zvlášť těch prvních, které vznikaly v 90. letech. Jde o objekty, které byly stavěny podle nekvalitních projektů, byly špatně stavebně prováděny a hlavně jsou v nevyhovujících lokalitách,“ dodal s tím, že u nejhorších projektů může být mezní pokles až 50 procent hodnoty.

Krize by ale podle odborníků měla přinést pročištění a ozdravení trhu s byty. „Zmizí nekvalitní realitní kanceláře, které parazitovaly na konjunkturálním vývoji. Zmizí developeři, kteří se na trhu pustili jen proto, že viděli neúměrně vysoké ziskové marže,“ přiblížil Ort.

Jaroslav Skalický, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme