Trhy by uklidnilo jen odvolání řeckého referenda, míní analytik

Dnes začínající setkání zástupců největších ekonomik světa se mění v krizový summit eurozóny. Rozhodl o tom - nepřímo - nápad řeckého premiéra Papandrea uspořádat referendum o tom, zda jeho země přijme zahraniční pomoc; respektive, zda zůstane v eurozóně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy, čínský prezident Chu Ťin-tchao před summitem G20 | Foto: Reuters

Pokud se Řekové vysloví proti, nedostanou už zřejmě od světa žádné peníze. Následovat by mohl neřízený bankrot a velké problémy doma i ve světě. Nervozita s tím spojená je o to horší, že referendum bude nejdřív za měsíc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Analytik X Trade Brokers Jaroslav Brychta téma komentoval ve Světě o deváté

Papandreu svů záměr oznámil v pondělí. Trhy jsou stále pod tlakem. Akciové indexy v Japonsku a Hong Kongu například po ránu ztrácely 2 procenta. Analytik X Trade Brokers Jaroslav Brychta se domnívá, že investory by mohlo nyní uklidnit jenom odvolání řeckého referenda a návrat k situaci z minulého týdne, což ale nepovažuje za pravděpodobné.

„Takže opravdu se domnívám, že v tom nadcházejícím měsíci tady můžeme mít období poměrně značné turbulence na finančních trzích a vysoké nervozity,“ poznamenal Brychta ve Světě o deváté.

G20 ve slepé uličce

Sílu něco na tom změnit podle něj nemá ani dvacítka největších ekonomik světa, G20, jejíž zástupci mají dnes a zítra schůzku v Cannes. Žádnou zásadní iniciativu od nich neočekává, mimo jiné proto, že nápad s referendem zastihl světové politiky nepřipravené.

„Zdá se, že to Řekové opravdu myslí vážně. Na té včerejší schůzce se Sarkozym a Merkelovou se nakonec dohodli jenom na tom, že referendum bude dříve, než se počítalo; přesunulo se to na začátek prosince. Takže se zdá, že referendum opravdu bude, a pokud tomu tak je, tak G20 skutečně nemá nic, co by teď mohla nabídnout. Je ve slepé uličce“, konstatoval Brychta.

ČTĚTE TAKÉ: Řecký ministr financí nesouhlasí s konáním referenda

Stále častěji se mluví o tom, že by Evropě mohl pomoci zbytek světa pomoci. Spekuluje se zejména o Číně a Brazílii. Podle Brychty by to Evropě přineslo krátkodobě úlevu, neřešilo by to ale podstatu problému.

„Tou je skutečnost, že Evropa začíná být nesolventní. Tím, že najdete nového věřitele, nevyřešíte to, že vaše veřejné finance jsou v katastrofálním stavu.“

„ A jak se ukázalo i na tom summitu z minulého týdne, tak se stále řeší pouze prostředky, jak situaci nějakým způsobem stabilizovat, nějakým způsobem si najít zdroje, jak riziko rozptýlit na ostatní členské země, ale opravdu se neřeší to, že jsou tady země, které mají obrovské dluhy, obrovské deficity, a ta úsporná opatření, která v současnosti implementují, nejsou dostatečná,“ zdůraznil Jaroslav Brychta ve Světě o deváté.

Roman Chlupatý, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme