Trhy se bojí rozšíření konfliktu v Bahrajnu, cena ropy zůstane vysoko

Revolučnímu hnutí v arabském světě sice dochází dech, napětí na trzích ale přetrvává. Pokles cen ropy se tak v blízké době nedá čekat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bahrajnská policie se poblíž Perlového náměstí znovu střetla s demonstrujícími | Foto: Reuters

„Situace je stále relativně napjatá ve více zemích Blízkého východu. Přetrvávat proto bude i napětí na trzích. Můžeme to pozorovat i na rozpětí cen ropy z Evropy a ropy, která se obchoduje v Americe. Stále větší rozpětí zřejmě částečně odráží i napětí na Blízkém východě a v severní Africe,“ vysvětlil hlavní ekonom pražské pobočky Citibank Jaromír Šindel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hlavní ekonom pražské pobočky Citibank Jaromír Šindel na Rádiu Česko

V centru pozornosti jsou podle něj události v Japonsku. „Je to vzhledem k jeho ekonomickému významu. Na druhé příčce pozornosti trhu je stále neklid na Blízkém východě. Je ovšem už poněkud na ústupu,“ řekl Šindel.

Trhy se podle něj hlavně obávají dalšího rozšíření konfliktu v Bahrajnu. Pomoc saudských jednotek tamnímu režimu vyvolala nevoli Iránu, který naopak podporuje většinové šíity.

„Další eskalace konfliktu v Bahrajnu a větší zapojení Íránu by určitě významně ovlivnilo politiku USA, které tam mají vojenskou základnu a mají i politické zájmy v Saúdské Arábii. Z tohoto pohledu by to mělo větší negativní dopad na trhy, než události v Libyi či Tunisku,“ myslí si hlavní ekonom pražské pobočky Citibank.

Igor Maňour, Roman Chlupatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme