Trhy v reakci na výsledky summitu EU zahájily týden růstem

Globální akciové trhy na prahu tohoto týdne rostou. Většina asijských burz si dnes po ránu díky dozvukům pátečního eurosummitu připisovala přes procento. Optimismus je ale více než opatrný. Podle mnohých pozorovatelů by totiž dohodnutá opatření, na základě kterých se Evropa přiblížila fiskální unii a posílila záchranné mechanismy, mohla zabránit příští krizi. Na to, aby vyřešila tu současnou, ale nestačí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Burza. Ilustrační foto

Burza. Ilustrační foto | Foto: Free Digital Photos

Německá kancléřka Angela Merkelová tvrdí, že se evropští lídři už do Vánoc nesejdou. Agetura Reuters cituje významného eurokrata, podle kterého je k tomu může trh donutit. To připouští i ekonom Citibank Jaromír Šindel.

„Pokud uvidíme, že trhy nepřijaly dohodu, která byla dosažená na summitu EU během víkendu, je možné, že schůzka bude, hlavně v tandemu německé kancléřky a francouzského prezidenta. Zatím se závěry summitu jeví v krátkém pohledu jakoby slabé. Z pohledu toho, co trh očekával, že by se mohly navrátit úrokové sazby Itálie, Španělska výrazněji dolů,“ vysvětlil na Rádiu Česko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakci trhů na eurosummit jsme na Rádiu Česko rozebrali s ekonomem Citibank Jaromírem Šindelem.

Banka pro mezinárodní zúčtování má dnes zveřejnit zprávu, ve které mimo jiné uvádí, že pro mnohé evropské banky je čím dál tím těžší dostat se k likviditě. Podle některých ekonomů to může opět rozbouřit trhy. Šindel si to ale nemyslí.

„Protože ta situace je známá. Evropský bankovní sektor skutečně čelí problému, co se týče likvidity. To bylo vidět i v reakci ECB, která minulý týden snížila úrokové sazby a oznámila několik kroků na zvládání likvidity evropským bankám. Zpráva pravděpodobně jen potvrdí současný stav,“ přiblížil.

Dalším bodem zlomu by podle odborníků mohl být verdikt agentury S&P. Ta varovala, že by státům eurozóny mohla snížit rating. Slíbila, že vše prozkoumá hned po summitu. Podle ekonoma Citibank je cesta ke snížení ratingu reálná.

„Pokud se podíváme, co bylo schváleno a co agentura požadovala, je cesta ke snížení nasnadě. Uvidíme, jak budou reagovat ostatní ratingové agentury. Pokud S&P sníží rating států eurozóny, tak by to byla další rána Evropskému fondu finanční stability, k jehož navýšení na summitu výrazněji nedošlo,“ uvedl.

Tomáš Pavlíček, Roman Chlupatý, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme